Dracula Historia Nieznana

Tytuł oryginalny: Dracula Untold

Reżyseria: Gary Shore

Obsada: Luke Evans, Sarah Gadon, Dominic Cooper, Charles Dance, Jakub Gierszał

Scenariusz: Matt Sazama, Burk Sharpless

Kraj pochodzenia: USA

Rok powstania: 2014

Dracula Historia Nieznana - okładka
Każdy wie, kim jest Dracula. Legendarny wampir od lat straszy, fascynuje, śmieszy i… dopiszcie sobie, co tylko chcecie. A gdyby tak przedstawić tę postać, jako superbohatera? Dało się zrobić i tak powstał film “Dracula historia nieznana”.

Vlad Tepes wcielony za młodu do tureckiej armii jest dziś władcą Transylwanii. Niestety jego kraj nie jest w pełni autonomiczny i zmuszony jest płacić wysoką daninę sułtanowi. Jednak pewnego dnia, sułtan poza pieniędzmi żąda od bohatera tysiąca chłopców, w tym jego syna. Vlad targany sprzecznymi uczuciami postanawia jednak przeciwstawić się przeciwnikowi i stanąć z nim do z góry przegranej walki. Ale czy na pewno?

Nasz bohater, przypadkiem w górach odkrywa tajemnicza postać, która wydaje się niezwykle niebezpieczna i nieśmiertelna. W głowie Vlada rodzi się pomysł, który wkrótce odmieni jego życie. Jeśli przez trzy dni wstrzyma się od posmakowania krwi, plan się powiedzie. Jednak pragnienie to silna rządza.

Zapomnijcie o klasycznych motywach z powieści Stokera. Zapomnijcie o nastrojowej, romantycznej historii wiecznego kochanka. Zapomnijcie o nieśmiertelnym, kryjącym się w mroku wampirze, który tylko czyha by wyssać krew z szyi, niczego niespodziewających się kobiet. Tutaj nikogo takiego nie znajdziecie.

Znajdziecie za to heroicznego superbohatera, obdarzonego niezwykłymi mocami, który w pojedynkę potrafi powalić wielotysięczną turecką armię. Obdarzonego mocą nadludzkiej siły i szybkiej regeneracji. Potrafiącego przemienić się w stado nietoperzy i podróżować z szybkością wiatru. Wreszcie dumnego przedstawiciela swego narodu, prawego władcę oraz męża i ojca.

Vlad w recenzowanym filmie z jednej story jest postacią historyczną. Władcą panującym w niebezpiecznych czasach, którego życie ani nie rozpieszczało, ani nie oszczędzało. Z drugiej, mitycznym herosem, który z powodzeniem sprawdziłby się na kartach komiksu. Tylko wampira w nim niewiele. A już na pewno nie takiego, jakiego oczekiwaliby miłośnicy horroru.

“Dracula historia nieznana” to niezłe widowisko. Efekty specjalne, dynamiczne zdjęcia z pola walki oraz szybkie tempo akcji, nie pozostawia żadnych złudzeń. Aktorstwo może się podobać, a odtwórcy roli Draculi ciężko jest coś zarzucić. Fabuła nie stawia przed widzem wielkich wyzwań, choć mała rozterka nad dwoistością ludzkiej natury może się pojawić. I tylko na grozę nie starczyło tutaj miejsca.

Po recenzowanym filmie, nie należy spodziewać się horroru. Owszem, występują wampiry i w pewnym momentach nawet da się wyczuć pewien nastrój grozy (szczególnie w jaskini), ale nie zmienia to faktu, że bać się za bardzo nie ma, czego. Dostajemy w zamian szybką i łatwą historię, wzbogaconą sycącymi scenami walki oraz garścią ładnych widoczków. Dla niektórych film będzie bluźnierstwem, dla innych całkiem spoko rozrywką. Ja zaliczam się do tych drugich.

underluk

GORE

3

STRACH

3

OCENA

6