Pole strachu

Tytuł oryginalny: Scarecrow

Reżyseria: Sheldon Wilson

Obsada: Lacey Chabert, Richard Harmon, Brittney Wilson, Nicole Muñoz

Scenariusz: Rick Suvalle

Kraj pochodzenia: Kanada, USA

Rok powstania: 2013

Pole strachu - okładka
Strach na wróble w horrorze, szczególnie amerykańskim, pojawia się dosyć często, choć stosunkowo rzadko z dobrym skutkiem. Szczególnie, kiedy występuje w roli głównej.

Grupka niesfornych nastolatków (no powiedzmy), w ramach kary pod opieką nauczyciela, jedzie na opuszczoną farmie po stracha na wróble. W okolicznym miasteczku odbywa się festiwal, który kręci się wokół tej postaci, więc figura będzie jak najbardziej na miejscu. Pomóc ma im Kristen, córka właścicieli. Niestety, rutynowe zajęcia pozalekcyjne, wkrótce zamienią się w rozpaczliwą walkę o życie, a morderczy strach na wróble, okaże się czymś więcej niż tylko miejscową legendą.

I ten strach na wróble jest największym atutem tego filmu, choć i do niego się przyczepię. Przeszkadzał mi jego wygląd. Spodziewałem się czegoś bardziej polowego, a tymczasem na ekranie obserwujemy demona, który owszem robi wrażenie, ale z wyglądu równie dobrze mógłby być strachem z kopalni, czy innym gałęziowym ludzikiem. Ale to tylko moje niespełnione oczekiwania w tym względzie. W każdym razie, zło jest tutaj właściwie niezniszczalne, pojawia się gdzie powinno i budzi niezły popłoch wśród naszych ofiar… to znaczy, bohaterów. I co ważne, jest skuteczny.

Czyli co? Mamy udany horror ze strachem na wróble? Otóż, nie. Niestety sam udany potwór to trochę za mało.

Bohaterowie są sztampowi do bólu. Fabuła przynudza, a tempo akcji dotrzymuje jej kroku. Chociaż to ostatnie, siłą rzeczy, ożywia się nieco w momencie pojawiania się stracha, ale tylko na krótko. Nastolatkowie, doskonale pokazują czego nie robić, gdy poluje na ciebie demon, a luki w opowiadanej historii wywołują uśmiech politowania.

Pole strachu” miało potencjał, ale potencjał ten został koncertowo pogrzebany. Nieciekawi, momentami irytujący bohaterowie, nuda i taka sobie realizacja sprawiają, że udany strach na wróble nie jest w stanie wyciągnąć tego filmu ponad średniość.

underluk

GORE

3

STRACH

3

OCENA

4