Escape Room

Tytuł oryginalny: Escape Room

Reżyseria: Adam Robitel

Obsada: Taylor Russell, Deborah Ann Woll, Logan Miller, Jay Ellis

Scenariusz: Bragi F. Schut, Maria Melnik

Kraj pochodzenia: RPA, USA

Rok powstania: 2019

Escape Room - okładka

Jeden “Escape Room” zawitał do kin w 2017 roku, ale efekt końcowy był poniżej przeciętnej. W 2019 roku doczekaliśmy się obrazu o takim samym tytule, ale tym razem wyszło zdecydowanie lepiej .


Grupka nieznających się osób otrzymuje zaproszenie do zabawy. By wygrać nagrodę finansową muszą wydostać się z tytułowej lokacji. Szybko okaże się, że ryzyko jest wyższe niż potencjalnie zmarnowany dzień, a pomyłka lub opieszałość może kosztować życie. Rozpoczyna się walka o przetrwanie, a nasi bohaterowie dowiadując się o sobie coraz więcej, dochodzą do wniosku, że wcale nie są zbieraniną przypadkowych osób na jaką początkowo wyglądali.


Na filmowy escape room składa się kilka pokoi, a każdy z nich utrzymany jest w zupełnie innym klimacie, a co za tym idzie, zabawa w każdej sekcji grozi innymi konsekwencjami. Raz można zginąć od gorąca, innym razem od wpadnięcia pod lód albo spaść z wysokości. Na poszczególne lokacje nie jesteśmy zmuszeni patrzeć zbyt długo, więc pomieszczenia nie zdążą widza znudzić. Twórcom udaje się ładnie podtrzymywać napięcie, które przez cały seans jest nieźle wyczuwalne. Nie zawodzą też aktorzy oraz kreowane przez nich postaci. Bohaterowie są dobrani według dość klasycznego klucza, ale widać, że jest między nimi chemia, co przekłada się na zaangażowanie widza w śledzenie ich poczynań. Ponadto fabuła jest na tyle angażująca, że nawet przez chwilę się nie nudziłem.


Escape Room” przez swoją konstrukcję jawi się trochę jak wypadkowa “Cube” i “Piły”. Grupka bohaterów zamknięta na niewielkiej przestrzeni, nie rozumiejąca do końcu czemu ich to spotkało, musi walczyć o przetrwanie w pokojach pełnych pułapek. Z czasem poznamy konkretne wydarzenia z ich przeszłości, a pod koniec wszystkie te fragmenty połączą się w jedną całość. Nie jest to może szczególnie odkrywcza konstrukcja, ale tutaj się sprawdza.


Trudno jest się do czegoś przyczepić. Wszystko jest zrealizowane co najmniej poprawnie. Nie ma tu zbytnich przestojów. Nie pamiętam elementów, które by mnie irytowały, czy drażniły. To po prostu solidna produkcja.


Dlatego jeśli lubisz pokoje zagadek i podobały Ci się inne filmy w tej konwencji, “Escape Room” nie powinien Cię zawieść. To po prostu dobry film, w którym może nie do końca jest się czym zachwycać, ale nic też nie przeszkadza. A ogląda się przyjemnie.

underluk

GORE

3

STRACH

3

OCENA

6