Martha is Dad

Tytuł oryginalny: Martha is Dad

Producent: LKA

Wydawca: Wired Productions

Premiera na świecie: 22 lutego 2022

Premiera w Polsce: 22 lutego 2022

Bliźnięta czasami są do siebie tak bardzo podobne, że trudno je rozróżnić. Szczególnie gdy nie przebywamy z nimi na co dzień, a i wtedy mogą zdarzyć się pomyłki. Zwłaszcza, gdy nasze znajome kopie postanowią wprowadzić kogoś w błąd. Ot tak, dla żartu lub jakichś ukrytych korzyści. Albo gdy jedno zginie, a drugie przejmie jego tożsamość…


I z takim motywem mamy do czynienia w grze “Martha is Dad”, której fabuła skupia się na dwóch bliźniaczych siostrach. Gdy tytułowa kobieta ginie w niewyjaśnionym wypadku, jej siostra niejako przejmuje jej tożsamość i stara się rozwikłać zagadkową śmierć. Jednocześnie musi sobie radzić z traumą po utracie bliskiej osoby.


W tle toczy się II Wojna Światowa. Akcja gry umiejscowiona jest w 1944 roku w Toskanii, a echa konfliktu są wyraźne w tej opowieści. Ojciec bohaterki jest niemieckim oficerem, w radio słychać wojenne komunikaty, a żołnierze w pobliskim lesie polują na przedstawicieli ruchu oporu. Jednak wojna jest tylko echem. Wątkiem pobocznym, który rzadko istotnie wpływa na przedstawione wydarzenia.


Te rozgrywają się w wiejskiej posiadłości i jej sielankowym otoczeniu.


Jednak niedawna tragedia nie pozwala cieszyć się bajkowym otoczeniem. Zwłoki Marthy leżą w trumnie, choć wszyscy uważają, że to ta druga siostra. Ta pierwsza za to, potajemnie stara się rozwiązać zagadkę śmierci kobiety. To ona znalazła jej ciało unoszące się na wodach jeziora. To ona wpada na pierwsze tropy i wbrew przeciwnością stara się rozwikłać zaistniałe okoliczności.


Martha is Dead” to klasyczna przygodówka, a fabułę poznajemy z perspektywy pierwszej osoby. Zwiedzamy dom i jego okolicę, szukamy śladów, odnajdujemy przedmioty i rozwiązujemy napotkane zagadki. I robimy zdjęcia. Te są dosyć istotne, bo pozwalają ruszyć fabułę do przodu i ujawniają pewne fakty. Zgromadzone zdjęcia sami wywołujemy i decydujemy, które zatrzymać. Oczywiście tych istotny dla fabuły nie możemy usunąć.


Zagadki nie są szczególnie trudne i wszystkie spokojnie da się rozwikłać samemu, bez sięgania po solucję. Jest tu kilka wątków pobocznych, ale jak nie chcemy się nimi zajmować to nie musimy. Choć ładnie rozwijają przedstawioną rzeczywistość.


Ale co z tą grozą? Już na początku odcinamy twarz siostrze i nakładamy na swoją. Mocne? To co powiesz na zakradnięcie się do rodzinnej krypty i wycięciu płodu ze zmarłej? Bez cenzury. Choć w sumie to sami wybieramy przed rozpoczęciem rozgrywki, czy chcemy oglądać sceny gore i włączyć sobie cenzurę, czy nie. To tylko przykładowe sceny, ale zdecydowanie pozostające w pamięci. Twórcy nie stosują tu półśrodków. Oczywiście jest też groza bardziej psychologiczna, a także mniej fizyczna. Wędrując nocą po lesie będziemy widzieć ducha, nie brakuje szeptów czy przerażających snów. Za to mało jest jumpscarów, co w sumie nie musi być wadą. Mamy też nieco nawiązań do folkloru i ezoteryki. Trzeba przyznać, że twórcy nie idą po najmniejszej linii oporu i starają się straszyć gracza na różne sposoby. Niekiedy skutecznie i powoli budują klimat, a innym razem potrafią przywalić kolbą prosto w środek czoła. Jest nieźle.


Generalnie “Martha is Dead” to niezła gra. Szczególnie jeśli lubicie przygodówki przemieszane z psychologicznym horrorem. Jest to pozycja nieco nietypowa i choćby z tego względu zasługuje na uwagę. Prezentuje się nieźle, momentami sprawia, że gracz może poczuć się nieswojo i choć wymaga rozwiązania kilku zagadek, to są one sensowne. Ładnie wpisują się w opowieść i raczej nie sprawiają, że ktoś utknie i nie będzie wiedział co zrobić. No i fabuła ma swoje momenty. Choć wymaga pewnej tolerancji na widoczne szwy. Mimo wszystko to ciekawy tytuł.

underluk

GORE

5

STRACH

4

OCENA

7

Jeśli podobają Ci się zamieszone materiały albo chcesz po prostu wesprzeć jakoś działalność strony, będzie mi bardzo miło, jeśli dorzucisz się do kawy.

Postaw mi kawę na buycoffee.to