Duchy. Historie o nawiedzonych miejscach i ludziach

Tytuł oryginalny: Hautings

Autor: Rebecca E. Kidger

Wydawca: REA 2011

Rok powstania: 2011

Horror to nie tylko wymyślone historie. To także opowieści o nawiedzonych miejscach, o których krążą legendy. Każdy z nas jest w stanie wskazać taką miejscówkę, a ludzie chętnie w nie wieżą.

Rebbeca E. Kidger w swojej książce „Duchy. Historie o nawiedzonych miejscach i ludziach„ przedstawia kilkadziesiąt miejsc, w których podobno straszy. W ten sposób mamy okazję zapoznać się z nawiedzonymi rezydencjami, dworami, pubami, gospodami, polami bitew, domami, drogami, sklepami, pracowniami, miejscami kultu, hotelami, lasami, parkami, ujściami wód, parkami rozrywki, rzymskimi ruinami oraz innymi okolicami, w których widywano duchy.

Zakres całkiem spory, ale wszystkie miejsca znajdują się na terenie Wielkiej Brytanii, co sprawia, że dla polskiego czytelnika jest to zbiór mało atrakcyjny. Choć z drugiej strony, spora część naszych rodaków tam pracuje, więc może potraktować tę książkę, jako drogowskaz, czego unikać lub co zwiedzać. Zależy jak podejść do tematu.

Niestety całość jest nudna. Napisana bardzo schematycznie, a na domiar złego, każde miejsce wydaje się być nawiedzone przez te same zjawy. Wszędzie albo słychać dziwne dźwięki, albo widać jakieś cienie. Brak różnorodności i odbite od kalki opisy sprawiają, że lektura się dłuży i nie jest łatwo dobrnąć do końca.

Niestety „Duchy. Historie o nawiedzonych miejscach i ludziach” to słaba książka. Polski czytelnik nie znajdzie tutaj wiele dla siebie chyba, że jest fanatykiem nawiedzonych posiadłości bez względu na to, gdzie się znajdują. Mało różnorodne opisy i nieciekawy styl autorki nie poprawiają kiepskiego obrazu całości. Lepiej sięgnąć po coś innego.


+ dużo opisanych miejsc...

- ...niestety wszystkie w Wielkiej Brytanii
- nudne i schematyczne opisy
- nuda

underluk

GORE

1

STRACH

2

OCENA

2