Danse Macabre

Tytuł oryginalny: Danse Macabre

Autor: Stephen King

Wydawca: Prószyńksi i S-ka 2009

Rok powstania: 1983

Któż może oprowadzić wielbiciela horroru po szlachetnym gatunku jakim jest groza, jeśli nie sam mistrz kreowania strasznych historii. Danse Macabre jest takim przewodnikiem po filmach oraz książkach (chociaż trochę o komiksach i prasie też tutaj się znajdzie) jakie ukazały się na rynku amerykańskim w latach 1950 – 1980. Trzydzieści niespokojnych lat dla Stanów Zjednoczonych, w których państwo to zmagało się z zimną wojną, kryzysem, konfliktem w Wietnamie…

King jest świetnym gawędziarzem i potrafi fascynująco opowiadać, co doskonale udowadnia w niniejszej książce. Mamy tutaj także mnóstwo wątków biograficznych oraz poznamy bliżej kilku pisarzy znanych autorowi. Choć tematyka może się wydawać nudna, to sposób opowiadania o niej, a także odniesienie tematu do sytuacji politycznej bardzo mocno przykuwa do lektury.

Można odnieść wrażenie, że autor w dużej części nie jest obiektywny. Dobór filmów jak i książek jest dość subiektywny i nie zawsze zgodzimy się z opinią Kinga, ale to stanowi o sile tej pozycji. To jest po prostu książka napisana przez fana horroru dla fanów horroru i to bez oglądania się na filmy czy książki wybitne. Choć tych tutaj oczywiście nie brakuje, to znajdziemy też kilka pozycji, które przez krytyków umieszczane są na jednej półce z papierem toaletowym. Bo w śród nieco gorszego towarzystwa, diamenty także błyszczą.

Nie chcę wymieniać tutaj żadnych pozycji, jakich omówienie znajdziemy w lekturze, bo jest tego całkiem sporo i nie chcę psuć czytelnikowi ich odkrywanie. A ten powinien mieć świadomość, że sięga po powieść bardziej historyczną niż krwawy horror. Nie mam tutaj szybkiej akcji, mrożących krew w żyłach scen, ani hektolitrów przelanej krwi. Jest za to kawał dobrze opowiedzianej historii gatunku, jakim jest horror. Polecam tę książkę głównie fanom grozy, choć początkujący korzystając z list umieszczonych w dodatkach, mogą korzystać z tej książki jak z poradnika po gatunku.

underluk

GORE

2

STRACH

2

OCENA

8