Szczęki

Tytuł oryginalny: Jaws

Autor: Peter Benchley

Wydawca: Amber 1994

Rok powstania: 1974

Rekiny nie mają dobrej opinii. Są to fascynujące ryby, ale dla większość ludzi stanowią synonim ludożerców. Swoją cegiełkę do takiego obrazu dorzucił Peter Benchley w książce „Szczęki”, która doczekała się doskonałej ekranizacji pod tym samym tytułem, dokonanej przez Stevena Spielberga. Jednak kinematografię pozostawmy na razie w spokoju i przyjrzyjmy się oryginałowi.

Amity to małe miasteczko na amerykańskim wybrzeżu, którego mieszkańcy utrzymują się głównie z turystyki. Niestety wakacyjny sezon nie trwa wiecznie, więc przez dwa, trzy miesiące trzeba zdobyć środki na cały rok. Gdy w oceanie ginie kobieta, a przyczyną jej śmierci okazuje się rekin, w sercach mieszkańców zalega trwoga. Miejscowy stróż prawa chce zamknąć plaże, ale wpływowi biznesmeni przekonują go, że to nie ma sensu. Ryba na pewno już odpłynęła. Wkrótce okaże się, że szeryf miał rację. Rozpoczyna się polowanie na gigantycznego rekina.

Szczęki” to świetny przykład historii o krwiożerczym zwierzęciu, a Peter Benchely doskonale potrafił ją wykorzystać. Rekin jest olbrzymi i ciągle głodny. Wymyka się wszystkim zasadom, jakimi według naukowców kierują się te ryby. Może poza potrzebą ciągłego ruchu i nienasyconym apetytem.

Fabuła bogata jest w wątki sensacyjne, ale głównym motywem jest tutaj walka ze zwierzęciem oraz spięcie na linii policjant-biznesmen oraz policjant-naukowiec. Każdy dzień zamkniętych plaż to straty, a informacja o ofiarach na pewno nie przyciągnie turystów. Przynajmniej nie tych normalnych. Ale skąd będzie wiadomo, że rekin odpłynął?

To, co najlepiej wypada w recenzowanej książce to klimat. Nastrój niepewności towarzyszący oczekiwaniu na kolejny atak oraz późniejsze napięcie obecne podczas polowania, świetnie potrafią przykuć do lektury. Całość jest sensowna, co sprawia wrażenie wiarygodności. Przynajmniej przez większość czasu.

Szczęki” to niezła lektura. Wydana przez Amber w serii „Sensacja”, ale fani grozy znajdą tutaj sporo dla siebie. Szczególnie dla wielbicieli animal attack jest to lektura obowiązkowa, ale i pozostali powinni się dobrze bawić.


+ klimat
+ rekin
+ wiarygodne postaci

- trochę za mocno rozwleczony motyw zdrady

underluk

GORE

4

STRACH

5

OCENA

9