Dallas ‘63

Tytuł oryginalny: 11/22/63

Autor: Stephen King

Wydawca: Prószyński i S-ka 2011

Rok powstania: 2011

Podróże w czasie to nie łatwa sprawa, rozgryzana już przez wielu fantastów, fizyków i co najmniej jednego króla horroru. Tak, Stephen King postanowił cofnąć się o kilkadziesiąt lat i pokazać jak zmiana wydarzeń w przeszłości może zemścić się na przyszłości. Próba uratowania Kennedy’ego okaże się trudniejsza niż można było się spodziewać.

Jake Epping jest nauczycielem angielskiego, ale wkrótce zostanie podróżnikiem w czasie. Jak? Dzięki Alowi, właścicielowi podejrzanej knajpy z szybkimi daniami, który na zapleczu przypadkowo trafił na dziurę w czasie. Odkrywszy ją, postawił sobie za cel uratowanie Kennedy’ego. Jednak tunel prowadzi do roku ’58. Do zamachu pozostaje 5 lat, które trzeba przeżyć w przeszłości. Każda podróż w teraźniejszości zawsze trwa dwie minuty, a każde wejście do przeszłości resetuje wydarzenia, które zmieniliśmy podczas poprzedniej podróży. Ale Al umiera na raka i swoją tajemnicą postanawia powierzyć Jake’owi. Teraz on, jako George Amberson wkracza do czasów sprzed swoich narodzin by ocalić prezydenta.

Ale „Dallas ‘63” to nie tylko książka o podróży w czasie. Jasne cofnięcie się do przeszłości, szczególnie tej sprzed naszych urodzin sprawia, że początkowo może być trudno odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Nie ma internetu, nie ma telefonów komórkowych, nie ma nawet komputerów. Inna moda, inne zwyczaje, nawet inny sposób mówienia. Trzeba nawet uważać by nie zanucić piosenki, która jeszcze nie powstała.

Ale bohater książki Kinga odnajduje się w przeszłości. Jest tam w konkretnym celu, ale nim zbierze wszystkie dowody i dojdzie do momentu, który pozwoli zrealizować jego nadrzędne zadanie, ma mnóstwo czasu by oswoić się z nową dla siebie rzeczywistością, zżyć się z mieszkańcami, a nawet zakochać.

Ale przyszłość jest nieustępliwa i potrafi się bronić przed jej zmianą. Trzeba być szczególnie uważnym i gotowym na wszystko. Dosłownie na wszystko.

Dallas ‘63” to nie jest horror. Ta historia to niezły thriller ze sporą ilością wątków obyczajowych. Delikatna groza jest momentami wyczuwalna, ale to jednak trochę za mało by ktoś się przestraszył. Niemniej to świetna historia, która wciąga od pierwszej chwili i trzyma do samego końca. Świetna historia, która jak to u Kinga jest nieco rozwleczona, ale opowiedziana z wyczuciem i smakiem. Kiedy trzeba potrafi rozśmieszyć, kiedy trzeba jest brutalna, a kiedy trzeba potrafi wzruszyć. I robi to naprawdę skutecznie.

Nie brakuje tutaj także kilku na wiązań do wcześniejszych książek autora. Szczególnie czytelnicy znający „To” powinni być usatysfakcjonowani odnajdywaniem wielu śladów tamtej fabuły.

Ale czy to wystarczający powód by przyciągnąć fanów horroru? Nie. Jednak, jeśli lubicie Kinga albo zwyczajnie lubicie dobrą literaturę, to „Dallas ‘63” powinna dać wam kilka chwil dobrej zabawy. To niezła książka, świetni bohaterowie i ciekawa fabuła osadzona w lekko fantastycznym sosie. Na pewno warto sięgnąć.

+ bohaterowie
+ fabuła
+ nawiązania do innych książek

- to nie jest horror
- zakończenie do mnie nie przemawia

underluk

GORE

5

STRACH

2

OCENA

8