Wybór opowiadań

Tytuł oryginalny: Wybór opowiadań

Autor: Edgar Allan Poe

Wydawca: Świat książki 2012

Rok powstania:

Edgar Allan Poe to kwintesencja określenia klasyka w kontekście grozy. Ale nie tylko opowieści z dreszczykiem były domeną autor. Nie wolno zapominać, że było on także prekursorem kryminału. To wszystko i jeszcze więcej znajdziemy w recenzowanym wyborze jego opowiadań, a tych znalazło się tutaj dwadzieścia dziewięć w świetnym przekładzie Sławomira Studniarza.

Nie będę opisywał każdego tekstu po kolei, ani nawet skupiał się na tych najlepszych. Nie będę nawet przytaczał ich fabuły, bo najfajniejsze w lekturze Poego jest odkrywanie tych historii samemu w ciszy i przy blasku lampy, której krąg światła nie sięga do każdego kąta pomieszczenia. Taka atmosfera świetnie współgra z przedstawionymi przez autora opowieściami. A w tych nie brakuje grozy, dziwnych mechanizmów, zagadek i niezwykłych postaci. Nie brakuje także tajemnicy, a niekiedy sporej dawki grozy.

Jednak nie wszystkie opowiadania trzymają równy poziom. Kilka, szczególnie tych stylizowanych na sztuki antyczne, spokojnie mogłoby tu nie być. Rozumiem, że miały one ukazać umiejętności i wszechstronne uzdolnienia autora, jednak ich lektura nie sprawiła mi tyle radości ile się spodziewałem.

Jednak jest to tylko mała rysa na tym zbiorze. Właściwie wszystkie opowiadania Poego, jakie trzeba znać, tutaj właśnie znajdziemy. Ich lektura może przynieść czytelnikowi wiele mrocznej zabawy, ale też nie każdemu musi przypaść do gustu. Teksty wielokrotnie są tajemnicze, naszpikowane drobnymi smaczkami i napisane kunsztownym językiem, który dziś może wydawać się nieco archaiczny. Fabuły opowiadań, choć niegdyś mogły budzić kontrowersje, dziś nie robią już takiego wrażenia. Nie można im jednak odmówić olbrzymiego uroku i kreowania niesamowitej atmosfery.

Dla miłośników klasyki i nastrojowych opowieści, zaprezentowany tutaj tom jest pozycją obowiązkową. Zawiera wszystko, co w opowiadaniach Poego najlepsze i trochę z tego, czego znać nie trzeba. Na pewno nie wszystkie historie przypadną czytelnikowi do gustu, ale tych kilka, które trafi do jego serca, na pewno pozostanie z nim na długo. I tego wam życzę. Byście odnaleźli tutaj te dwie, trzy historie, które zostaną z wami na zawsze. Poe to klasyka, a z klasyką się nie dyskutuje.

+ klimat
+ język
+ poczucie obcowania z klasyką

- kilka opowiadań można by sobie darować

underluk

GORE

3

STRACH

6

OCENA

8