Świat Wampirów od Draculi do Edwarda

Tytuł oryginalny: MÁS ALLÁ DEL CREPÚSCULO – Explorando el mundo de los vampiros

Autor: Manuela Dunn-Mascetti

Wydawca: Prószyński i S-ka 2010

Rok powstania: 2009

Wampiry przeszły długą drogę od łaknących krwi żywych trupów z ludowych wierzeń, przez arystokratycznego Draculę po rozkochującego w sobie wszystkie nastolatki Edwarda z powieści Stephenie Meyer. Jedno jednak się nie zmienia. Od stuleci fascynują ludzi, a ich mit ciągle pobudza wyobraźnię.

Świat Wampirów od Draculi do Edwarda” okazuje się tytułem dość mylącym, bo bohatera „Zmierzchu” prawie tutaj nie znajdziemy. Owszem jest on parę razy wspomniany, ale na nic więcej poza stwierdzeniem faktu jego istnienia nie ma, co liczyć.

Książka pretenduje raczej do miana mini encyklopedii wiedzy o wampirach. Mini, ponieważ wielu szczegółów tutaj brakuje, kilka zostało całkowicie pominiętych, a to, co jest, skupia się raczej na powszechnie znanych faktach. Wiedzy typowo encyklopedycznej tutaj zdecydowanie brakuje.

Za to mamy mniej formalnym językiem opisaną historię wampiryzmu od ludowych podań po ich ewolucję w popkulturze. Dowiemy się jak rozpoznać wampira, co może powodować przemianę w tego potwora oraz jak się przed nim chronić i go unicestwić. Ponadto nie mogło zabraknąć historii Draculi zarówno tej historycznej jak i literackiej, przedstawienia innych słynnych wampirów jak hrabina Batory, lord Ruthven czy Carmilla oraz opisania typowych dla tego gatunku obyczajów.

To, co najbardziej w tej książce zasługuje na uwagę, to jej wydanie. Twarda oprawa z rzucającą się w oczy grafiką na okładce i bogato zdobione ilustracjami strony, na pewno sprawiają, że lektura jest przyjemniejsza. Całość wydrukowano na dobrej jakości papierze, co tylko potęguje uczucie obcowania z czymś ekskluzywnym. Szkoda tylko, że treść już tak bogata nie jest.

Dla kogo jest ta książka? Na pewno dla wielbicieli wampirów, choć oni wszystko, co jest w tej pozycji zawarte pewnie już wiedzą (a z pewnością nawet więcej). Również osoby zaczynające swoją przygodę z popkulturalnym fenomenem krwiopijców znajdą tutaj kilka ciekawych faktów dla siebie. A co z resztą czytelników? Jeśli znajdą gdzieś w niskiej cenie, mogą z ciekawości sprawdzić, ale jak to się mówi, szału nie ma.

+ wydanie
+ w sumie szybki przegląd wampiryzmu

- mało szczegółów
- treść mogłaby być bogatsza

underluk

GORE

2

STRACH

1

OCENA

4