W ciemnym zwierciadle

Tytuł oryginalny: In a Glass Darkly

Autor: Joseph Sheridan Le Fanu

Wydawca: Zysk i S-ka

Rok powstania: 1872

Opowiadania, które znalazły się “W ciemnym zwierciadle” po raz pierwszy wydane były w 1872 roku. To dość sędziwy wiek jak na grozę, ale niosący obietnicę charakterystycznego i doskonałego klimatu, którym często charakteryzują się powieści z tamtej epoki. Choćby wydany dwadzieścia pięć lat później “Dracula” Brama Stoker, który nawet dziś potrafi zachwycić. Zobaczmy więc, ja z upływem czasu poradziło sobie dzieło Jesepha Sheridana Le Fanu.

W książce znajdziemy pięć opowiadań. Pierwszym jest “Zielona herbata”, historia pewnego wielebnego, którego dręczy pewne zwierzę. Drugie to “Prześladowca”, przypadek byłego kapitana statku, którego prześladuje pewien tajemniczy jegomość. “Sędzia Harbottle” to urzędnik, który zasłużył sobie na swój los. Z kolei “Pokój w gospodzie Le Dragon Volant” ze względu na swój rozmiar, mógłby być wydany jako osobna książka. Jest to kryminalna historia z dreszczykiem. W końcu ostatnim tekstem i jednocześnie najbardziej znanym jest “Carmilla”, wampirza opowieść, której echa znajdziemy jeszcze dziś w licznych historiach o krwiopijcach. Wszystkie teksty objęte są klamrą, którą stanowi postać doktora Hesselisa. To on spotkał się z tymi wszystkimi przypadkami i opowiada o nich czytelnikowi.

Każda opowieść jest inna, ale każda potrafi wciągnąć i zainteresować. Świetny warsztat autora pomaga kreować w wyobraźni czytelnika obrazy pełne szczegółów i klimatu epoki, w którym rozgrywają się wydarzenia. I nie ważne czy mamy tutaj do czynienia z wyraźnie psychodeliczną wizją jak w “Zielonej herbacie”, czy nieco bardziej monumentalnej (na tle pozostałych fabuł) opowieści jak “Pokój w gospodzie Le Dragon Volant”. Dziewiętnasty wiek, wylewa się z kart książki w postaci nienagannych manier dżentelmenów, kruchości dam i mroków okrytych cieniem kątów. Buduje to świetną atmosferę klasycznej powieści grozy, co dziwnym nie jest, zważywszy, że “W ciemnym zwierciadle” jest przykładem tych najbardziej klasycznych z klasycznych przedstawicieli gatunku.

W zamieszczonych w książce opowiadaniach, mocno wyczuwalne jest doświadczenie autora w opowieściach kryminalnych, których ma on kilka na koncie. Intryga, którą snuje w swoich historiach bardzo dobrze uzupełnia się z motywami grozy. A nawet, gdy te ostatnie są tylko w tle, to kryminał spokojnie może pociągnąć całą fabułę. A i w tym przypadku, włosek może zjeżyć się na karku.

Oczywiście nie jest to pozycja dla wielbicieli krwawych horrorów. Czytelnik przyzwyczajony do współczesnego poziomu brutalności, oczekujący tego samego tutaj, srogo się zawiedzie. Trzeba mieć tego świadomość. Jednak jeśli szukasz klasycznych opowieści grozy, lub masz ochotę poznać niepokojące, ale pełne uroku tajemnicze historie, w których nie brakuje elementów kryminału, śmiało sięgnij. Lektura powinna być satysfakcjonująca. A jeśli nawet się nie spodoba, to książka jest świetnie wydana i w najgorszym wypadu będzie się ładnie prezentować na półce.

underluk

GORE

2

STRACH

4

OCENA

7