Wpuść Mnie

Tytuł oryginalny: Låt den rätte komma in

Autor: John Ajvide Lindqvist

Wydawca: Amber 2008

Rok powstania: 2004

Oskar mieszka z matką na sztokholmskim przedmieściu. Nieśmiały i zakompleksiony nie ma przyjaciół. W szkole jest przedmiotem nieustannych drwin i szyderstw, koledzy dręczą go i prześladują. Do sąsiedniego mieszkania wprowadza się Eli. Jest rówieśniczką Oskara, ale nie chodzi do szkoły. I opuszcza dom tylko po zmroku. Pewnego dnia w okolicy zostaje znalezione ciało nastolatka – bez kropli krwi. Ale Oskara bardziej interesuje fakt, że zginął jego prześladowca. A przecież jest ich wielu…

Choć wampiry wydają się mocno wyeksploatowanym tematem w horrorze, to Lindqvist udowodnił, że można jeszcze w tej dziedzinie stworzyć coś ciekawego. Bo „Wpuść mnie” jest bardzo dobrą książką, która opowiada świetną historię i legła u podstaw równie interesującego filmu.

Historia Oskara nie jest radosna. Chłopak ma duże problemy z odnalezieniem się w społeczności, w jakiej przyszło mu żyć. Często ucieka do wyobraźni, gdzie kreuje siebie na seryjnego mordercę. Wydaje się, że takie przedstawienie bohatera stawi go w negatywnym świetle, ale okazuje się, że w porównaniu z tym, co go otacza, wcale nie jest najstraszniejszym elementem. Autor pod przykrywką historii o dzieciach nocy, dokonuje surowej analizy szwedzkiego społeczeństwa. Tutaj wszystko przedstawione jest w szarych barwach, a dominującymi uczuciami jest pustka, apatia i bezradność.

Dopiero pojawienie się Eli w życiu bohatera sprawia, że ten zaczyna dostrzegać coś poza swoim wewnętrznym, zamkniętym światem. Nić przyjaźni, jaka się między nimi nawiązuje jest bardzo delikatna i Oskar czuje, że z jego przyjaciółką jest coś nie tak. Boi się tego, ale jednocześnie jest zafascynowany.

W tej historii nie brakuje brutalnych i niejednokrotnie odrażających scen. Autor nie ucieka od przedstawiania przemocy. Wszystko się ze sobą zazębia i tworzy książkę, o której długo nie zapomnicie, choć nie wiem czy te wspomnienia będą miłe. Ta historia silnie oddziałuje na czytelnika i porusza w nim całą gamę uczuć. Tutaj horror jest tylko środkiem do przekazania innych treści. Być może nawet budzących większą grozę.

underluk

GORE

6

STRACH

6

OCENA

9