Ciemność

Tytuł oryginalny: Darkness

Autor: John Saul

Wydawca: Rebis 1994

Rok powstania: 1991

O Kelly można by powiedzieć, że jest trudnym dzieckiem. Zamknięta w sobie, z różowymi włosami i grupą znajomych, która nie szczególnie zachęca do bliższego poznania. Teraz jeszcze doszła, nieudana próba samobójcza i urojona ciąża. Opiekunowie, którzy ją adoptowali, po tych wydarzeniach postanawiają zmienić środowisko i przeprowadzają się do małego i cichego miasteczka graniczącego z bagnami, które nie dawno stało się rajem dla emerytów. Tam Kelly poznaje Micheala, z którym od razu czuje niezwykłą więź, jakby odnalazła bratnią duszę. Ponadto chłopak widzi czasem tego samego starca, co ona. Ta postać przeraża ich oboje. Jej przybycie domyka pewien krąg, który już wkrótce wywoła niezwykłe wydarzenia. Pobliskie bagna, okażą się kryć niezwykłą tajemnicę.

John Saul, podobno przez niektórych stawiany jest na równi ze Stephenem Kingiem i Clivem Barkerem. Czy słusznie? Nie wiem, bo to moje pierwsze spotkanie z jego twórczością, ale muszę przyznać, że ten kontakt okazał się całkiem interesujący i jeśli inne jego książki, trzymają podobny poziom, choć osobiście mam nadzieję, że niektóre są lepsze, to coś może w tym być.

„Ciemność” czyta się nadzwyczaj dobrze. Od początku intryguje. Autor ukazuje nam pewną tajemnicę i długo pozostawia czytelnika bez wyjaśnienia, dorzucając za to kolejne pytania. Zwarta grupa bohaterów pomaga odnaleźć się w historii i nie zmusza do nadzwyczajnego skupienia. Dzięki temu lektura jest łatwa i przyjemna. Tępo akcji jest równomierne, dzięki czemu ciekawość czytelnika jest regularnie podsycana, a spokojnie rozwijająca się akcja, nie burzy rytmu opowieści. Bohaterowie są interesujący, bo choć większość czasu spędzimy z Kelly i Michealem, to nie zabrakło galerii postaci mniej znaczących, ale zostawiających wyraźny ślad w fabule. Mamy szeryfa, który przeniósł się z wielkiego miasta na prowincję by spokojnie doczekać emerytury. Mamy szczury bagienne i opisy ich prymitywnego, ale jednak tajemniczego życia między kanałami, na których z łatwością można się zgubić. Mamy wreszcie opiekunów bohaterów i kilka innych postaci, które odegrają swoje role w tej opowieści. Co ciekawe, nie ma tutaj postaci, które by mnie irytowały. Wiadomo, że jednym kibicowałem bardziej, a innym życzyłem wszystkiego, co najgorsze, ale muszę przyznać, że pojawiający się mieszkańcy są różnorodni i interesujący. Ciekawe są również same bagna. W końcu to one przez swoją rozległość i niedostępność, doskonale budują atmosferę tajemniczości i grozy. Tam może dziać się wszystko, a dzieje się całkiem sporo.

Nastrój, jaki panuje w „Ciemności” to spora zaleta tej książki. Nie doczepię się również do bohaterów, ale sama historia nie zachwyca. Brakuje jej czegoś, co w wyraźny sposób zdziwiłby czytelnika, a i kilka fabularnych rozwiązań jest trochę zbyt prostych. Tajemnica mogłaby być nieco bardziej zagmatwana i opowiedziana trochę w mniej oczywisty sposób. Mimo wszystko, lekturę uważam za udaną i jeśli trafi komuś w ręce, to śmiało może się za nią wziąć. To dobra pozycja.

underluk

GORE

3

STRACH

4

OCENA

7