Ognisty Robak

Tytuł oryginalny: The Fire Worm

Autor: Ian Watson

Wydawca: Express book 1992

Rok powstania: 1988

Hipnoza to z pewnością ciekawe zjawisko. Wie o tym doskonale John Cunningham, szczególnie, że stosuje tę technikę by pomóc różnym osobą poznać ich przeszłe wcielenia. Jednym z jego pacjentów jest Tony Smith. Ma on pewne osobiste problemy, a z badań jego poprzednich żyć wyłania się długa historią, którą łączy robak. Jednocześnie nasz bohater John, ma drugą osobowość, Jacka Cannona pod postacią, którego pisze poczytne horrory. A badany przypadek, wydaje się świetnym materiałem na historię grozy.

Hipnoza pozwala autorowi powoli odsłaniać karty tej historii. Z każdym badanym wcieleniem, cofamy się coraz bardziej w czasie, a fabuła nabiera nowych wymiarów, faktów i staje się pełniejsza. Jest to jednocześnie dobra okazja do przedstawienia całej galerii postaci, z których każda wnosi do opowieści coś swojego.

Niestety Ian Watson, wydaje się nie do końca radzić z takim sposobem snucia fabuły. Historia momentami wydaje się chaotyczna, a przenikanie z jednych wcieleń do drugich tylko pogłębia to wrażenie. Obrazu całości, nie poprawia również stosowanie odmiennych technik literackich na początku powieści, a jej dalszej części. Choć trzeba przyznać, że druga połowa książki jest lepsza. Ciekawsza, bardziej zrozumiała i jakby pisana w mniejszym pośpiechu.

Z drugiej strony, początek zawiera najwyraźniejsze elementy horroru. Silny wątek psychologicznych urojeń i kilka makabrycznych opisów. Później groza występuje głównie w postaci wspominek, że główny bohater jest pisarzem oraz obaw związanych z AIDS. Niestety strasznych momentów zdecydowanie brakuje. Pojawia się za to momentami delikatna nutka grozy, by pod sam koniec stać się nieco wyraźniejszą .

Niestety „Ognisty robak” nie jest dobrym horrorem. Da się czytać, szczególnie w dalszej części, bo początek jest bardzo chaotyczny, ale fani horroru dużo tutaj dla siebie nie znajdą. Urojona ciąża chłopca i poród, to chyba najdrastyczniejsza scena w tej książce, a za razem dość niesmaczna. Ponadto momentów strasznych jest nie wiele. Historia nie jest też najlepiej napisana, a i same wydarzenia mnie nie wciągnęły. Nie mogę tej książki nikomu polecić.

underluk

GORE

2

STRACH

2

OCENA

3