Nemesis

Tytuł oryginalny: Nemesis

Autor: Shaun Hutson

Wydawca: Phantom Press International 1991

Rok powstania: 1989

Susan i John Hacket wraz z córką Lisą stanowią spokojną przykładną rodzinę. Przynajmniej na pierwszy rzut oka, bo jak się wkrótce okazuje mężczyzna ma romans. Kobieta spędza dużo czasu w szpitalu, towarzysząc swojemu umierającemu na raka ojcu, nie zauważa niczego podejrzanego i może nigdy by się nie dowiedziała, gdyby nie tragiczne wydarzenie, które uderzy w ich wszystkich troje. Dwaj włamywacze skuszeni na pozór pustym domem, postanawiają go obrabować. Na miejscu okazuje się, że w środku jest Lisa i jej opiekunka. Tę ostatnią zabijają, a córkę właścicieli najpierw gwałcą, a dopiero potem odbierają jej życie. Małżeństwo się rozpada, ale John nie daje za wygraną. Świadom swoich grzechów stara się odbudować rodzinę. W efekcie przeprowadza się z Londynu do małego miasteczka, gdzie jak się wydaje wszystko zmierza ku dobremu końcowi. Niestety, tam dadzą o sobie znać pewne eksperymenty jeszcze z czasów II Wojny Światowej, a niektóre dzieci w szkole, w której uczy nasz bohater, wydają się być inne.

„Nemesis” czyta się w miarę przyzwoicie, choć nie jest to literatura wysokich lotów. Widać, że Shaun Hutson miał tutaj jakiś pomysł, ale wykonanie pozostawia trochę do życzenia. Męczy relacja między Jonem i Susan, która jest strasznie rozwlekana i przez większą część książki będziemy musieli przyglądać się jak bohater stara się odzyskać zaufanie żony, która cały czas go obwinia o śmierć córki. Trudno powiedzieć żeby jej mąż był bez winy, z czego sam zdaje sobie sprawę, ale wielokrotne wywlekanie tego samego motywu na wierzch powoduje, że kolejne dialogi brzmią tak samo. To powoduje, że pierwsza połowa książki nie zachwyca. Druga zresztą też nie, ale w dalszej części mamy wreszcie tajemnicę i wyraźny klimat horroru.

Bohaterowie się przeprowadzają i zaczynają życie niejako od nowa. Jak się wkrótce okaże, miasteczko ma swoją tajemnicę, za którą stoi pewien lekarz, który wykorzystując swoją tajemniczą metodę, potrafi dać kobietą dziecko, mimo że wielu lekarzy stwierdziło wcześniej u nich bezpłodność. Kobietą z takimi przypadłościami jest także Susan, która dowiedziawszy się, że może być ponownie w ciąży, od razu zapala się do tego pomysłu. John jest jedna sceptyczny.

W tym momencie, pojawia się tajemnica i horror, który co prawda wcześniej też był obecny, ale tutaj jego atmosfera wreszcie gęstnieje. Niektóre dzieci w szkole są nadzwyczaj agresywne i w żaden sposób nie dają się kontrolować.

„Nemesis” pod koniec się rozkręca, ale pierwsza część tej książki jest dosyć nudnawa. Od strony warsztatowej też nie zachwyca. Dialogi są raczej proste, często jednozdaniowe i rzadko czymś zaskakują. Jak i ta powieść. Typowy średniak, choć jak ktoś przebrnie przez całość może odczuć pewną satysfakcję. Tak czy owak, znajomość nie jest konieczna.

underluk

GORE

4

STRACH

3

OCENA

4