American Psycho

Tytuł oryginalny: American Psycho

Autor: Bret Easton Ellis

Wydawca: SAWW 1994

Rok powstania: 1991

„American Psycho” to książka, która jeszcze przed swoją premierą wzbudziła masę kontrowersji, a autora ustawiła na szycie listy nienawiści feministek. Recenzje zbierała różne, a wielu krytyków zwyczajnie zmieszało ją z błotem. Gdy ta pozycja zadebiutowała na polskim rynku, historia jak to ma zwyczaju, powtórzyła się. Cóż innego może lepiej nakręcić zainteresowanie?

Patrick Bateman ma dwadzieścia siedem lat i jest młodym yuppie z Wall Street. Ma dobrze płatną pracę, cieszy się zainteresowaniem kobiet i można by sądzić, że jego życie jest idealne. W końcu niczego mu nie brakuje. Ale nasz bohater ma także swoją ciemną stronę. Od czasu do czasu lubi kogoś zamordować. Takie hobby, pozwalające rozładować napięcie nagromadzone wciągu dnia.

„American Psycho” to historia seryjnego mordercy. Fabuła opowiedziana jest z jego punku widzenia, więc przez całą lekturę będziemy się czuli, jakbyśmy siedzieli w jego głowie. A to jest mocno popieprzone miejsce. Jednak takie ukazanie tej historii, pozwoli czytelnikowi poznać wszystkie czynniki, jakie wpływają na Patricka i doskonale ukazuje jego tok rozumowania. Nie nastawiajcie się jednak, że go zrozumiecie. Tutaj rozsądek i logika ustępuje miejsca chwili. Impulsom, które pozwolą zaspokoić jego żądze i dać chwilę chorego wytchnienia.

Nie jest to łatwa lektura. Autor bardzo skrupulatni tworzy swojego bohatera, a trzeba przyznać, że nie jest to postać łatwa. Znajdziemy tutaj mnóstwo opisów charakteryzujących ubiór poszczególnych bohaterów. Dowiemy się, od jakiego projektanta pochodzi każdy, nawet najmniejszy element ich strojów. Poznamy mnóstwo szczegółów technicznych różnego sprzętu oraz historię tematów, jakie przewinęły się przez „The Patty Winters Show”, którego to programu fanem jest Patrick. Jakby tego było mało, będziemy zmuszeni przedrzeć się przez mnóstwo dialogów nieprowadzących do niczego. Przynajmniej dowiemy się jak nosić pas do smokingu, lub czy kamizelki nadal są modne. Generalnie będzie okazja zapoznać się z tym, co było na czasie pod koniec lat osiemdziesiątych.

A gdzie tu jest miejsce na grozę? No za dużo to jej nie ma, ale za to fani makabry, znajdą kilka mocnych kąsków dla siebie. Gdy poznajemy Batemana, ma on już parę ofiar na koncie, ale autor wprowadza czytelnika w jego mroczny świat powolutku. Najpierw wydłubiemy oczy bezdomnemu, potem zabijemy jakiegoś psa, a dopiero wtedy przyjdzie kolej na kobietę. Makabra mocno rozkręca się pod koniec i muszę przyznać, że znajdzie się tutaj kilka naprawdę mocnych i soczystych scen seksu, a zaraz po nim brutalnych morderstw. Jedzenie mózgu, wpuszczenie szczura do pochwy dziewczyny, czy wybijanie zębów wiertarką nie są w życiu Patricka czymś niezwykłym.

Bohater jest psychopatą pierwszej wody. Jego psychika jest mocno rozchwiana, a jego postać mocno niesympatyczna. Zapewniam, że nikt nie polubi Batemana, a jeśli jest inaczej, to ten ktoś ma chyba problem.

„American Psycho” czyta się ciężko, ale jest to spowodowane konstrukcją fabuły oraz masą szczegółowych opisów, za które należą się pokłony autorowi. Z jednej strony jest to coś, co przeszkadza, ale z drugiej buduje klimat tej powieści oraz doskonale pasuje do bohatera. Powiedziałbym nawet, że w pewien sposób go określa. Momentami jest brutalnie, ale bywa także bardzo nudno. Czy mi się podobało? Nie. Jednak sięgnąć zdecydowanie warto.

underluk

GORE

7

STRACH

3

OCENA

7