Księgi Krwi V

Tytuł oryginalny: Clive Barker’s Books of Blood, Volume V

Autor: Clive Barker

Wydawca: Rebis 1992

Rok powstania: 1985

Piąty tom „Ksiąg krwi” zawiera cztery opowiadania i tyle samo powodów by po tę książkę sięgnąć. Teksty są różnorodne i ciekawe, ale nie wszystkie muszą przypaść czytelnikowi do gustu. Wśród nich jest jeden, który legł u podstaw filmowego cyklu.

Pewna studentka pisze prace poświęconą grafitti. W celu zebrania materiałów, udaje się do biednej dzielnicy, gdzie na betonowych blokach nie brakuje wszelkich przejawów tej sztuki. Wśród nich przewija się jeden intrygujący napis. Bohaterka trafia w końcu do opuszczonego mieszkania, gdzie znajduje obraz, który wywiera na niej olbrzymie wrażenie. Przy okazji poznaje legendę o mordercy z hakiem zamiast ręki, która krąży wśród mieszkańców… Tak to „Zakazany” jest tekstem, który stał się podstawą dla filmowego „Candymana”.

Z kolei w „Madonnie” poznajemy pewnego biznesmena, który ze starej pływalni chce zrobić luksusowy dom uciech. Nie wie tylko, że budynek zamieszkany jest przez nagie kobiety, które kusząc swymi wdziękami przypadkowych mężczyzn i robią im małego psikusa, który odmieni ich życie.

„Dzieci krzyku” to dosyć przewrotne opowiadanie. Pewna kobieta zostaje uwięziona wraz z grupką starszych ludzi, w pewnym klasztorze. Niby nic jej nie grozi, ale przywódca grupy uzbrojonych mężczyzn przebranych za zakonnice twierdzi, że nie może jej na razie wypuścić. Pozostałych więźniów określa jako szaleńców, ci jednak nie wydają się tacy. W końcu bohaterka postanawia pomóc im uciec, ale nie zdaje sobie sprawy, że taki czyn postawi świat na krawędzi zagłady.

Ostatnie opowiadanie to „W ciele”, historia pewnego więźnia, który trafił za kratki na własne życzenie. Otóż w tej samej placówce, kilkanaście lat wcześniej zgładzono jego dziadka. Przodek bohatera oskarżony był o brutalne zamordowanie swojej rodziny. Teraz osadzony, chce nawiązać z nim kontakt, ale jeszcze nie wie gdzie zaprowadzi go kontaktowanie się z demonami. Całość poznamy z punktu widzenia jego współwięźnia.

Księgi krwi V” to dobry zbiór. Barker potrafi kreować wykręcone światy, ale potrafi także w rzeczywistości, jaką znamy umieścić postaci, które budzą lęk. W „Zakazanym” bawi się miejskimi legendami. W „Madonnie” stary budynek przedstawia jako gniazdo niezwykłych istot. „Dzieci krzyku” to zabawa z czytelnikiem i plątanie opowieści, a „W ciele” to dowód na to, że nawet będąc zamkniętym w celi, należy bać się nieznanego.

Wszystko dobrze napisane, ociekające niezwykłym klimatem i bogate w zwroty akcji, które przykuwają do lektury. Same opowieści są interesujące, bohaterowie ciekawi, a ich przygody intrygujące. Warto je poznać.

underluk

GORE

4

STRACH

6

OCENA

8