Kruk: Serce Łazarza

Tytuł oryginalny: The Crow: The Lazarus Heart

Autor: Poppy Z. Brite

Wydawca: Zysk i s-ka 2002

Rok powstania: 1998

“Kruk” Edgara Allana Poe jest takim poematem, który w popkulturze odcisnął swoje silne piętno. Wystarczy wspomnieć, że był inspiracją dla dość popularnej serii komiksowej, która stanęła nie tylko u podstaw filmu, ale także kilku książek. Jedną z nich jest właśnie “Serce Łazarza”.

Pewien homoseksualny fotograf, zostaje oskarżony o brutalne zabójstwo swojego partnera i postawiony przed sądem, otrzymuje wyrok śmierci, którego wykonania nie będzie dane mu doczekać. Kilka dni przed terminem egzekucji zostaje zabity przez innego więźnia. Jednak śmierć w przypadku naszego bohatera nie jest ostateczna. Wkrótce po pogrzebie, Jared Poe powstaje z grobu, a towarzyszy mu kruk, który wydaje się łącznikiem między światem żywych i umarłych. Śmierć czasem burzy równowagę światów i wtedy należy ten ład z powrotem przywrócić, a winnych przykładnie ukarać.

Osadzenie akcji wśród homoseksualistów, zmiana płci czy ogólnie rzecz biorąc wypaczona seksualności to tematy, które w dosyć tani sposób mogą przyciągnąć uwagę świata do książki. W myśl złotej zasady marketingu - nie ważne, co o tobie mówią byle o tobie mówili, takie podejście może okazać się skuteczne, ale to bynajmniej nie przekłada się w żaden sposób na wartość literacką dzieła. A “Kruk: Serce Łazarza” jest jednak książką i środowisko w jakim jej akcja została osadzona na pewno nie przypadnie wielu czytelnikom do gustu, co też może popsuć całą przyjemność z lektury.

Sama historia jest raczej standardową opowieścią w tym uniwersum. Bohater powstaje z grobu by zemścić się za wyrządzone mu krzywdy. Początkowo nie wie, kogo tak naprawdę ma ścigać, więc skupia się na osobach, które bezpośrednio przyczyniły się do jego niesłusznego skazania. Cały proces odbył się szybko, gdyż Jared został nie tylko oskarżony o zabójstwo swojego partnera, ale także kilku innych morderstw. Pewnym osobom zależało by jak najszybciej kogoś skazać. Krótko mówiąc, stał się kozłem ofiarnym, na którego zrzucono winy grasującego w mieście seryjnego mordercy. A tak się składa, że to właśnie ten psychopata jest najciekawszą postacią w tej historii i aż szkoda, że nie został wykorzystany w szerszym zakresie.

Mimo wszystko, w książce znajdziemy interesującą galerię postaci, a sama historia nie jest najgorsza. Dzieje się sporo, choć ciągła zmiana punktu widzenia wprowadza nieco chaosu. Momentami jest brutalnie, a momentami nastrojowo. Jednak to nie jest książka dla wszystkich. Przeczytać można, szczególnie jak się lubi uniwersum “Kruka”, ale jeśli ktoś na widok słów gej, lesbijka lub homoseksualizm rzuca bluzgami, lepiej niech trzyma się z daleka.

underluk

GORE

6

STRACH

5

OCENA

5