Księga krwi II

Tytuł oryginalny: Clive Barker’s Books of Blood volume II

Autor: Clive Barker

Wydawca: Phantom Press International 1992

Rok powstania: 1984

Drugi tom „Księgi krwi” zawiera pięć opowiadań, z których każde może znaleźć swoich zwolenników. A z czym tym razem będziemy mieli do czynienia? Postaram się krótko przybliżyć w tej recenzji.

Całość otwiera „Lęk”, historia pewnego studenta, który spotyka kogoś, z kim znajduje wspólny język i kto mu imponuje swoim światopoglądem. Jeszcze nie wie, że jego nowy znajomy, wkrótce uwięzi ich wspólną znajomą i przeprowadzi na niej nieprzyjemny eksperyment. To będzie tylko wstęp do studium strachu. Zalecany jest pusty żołądek.

Kolejnym tekstem jest „Piekielna konkurencja”. W Londynie rozgrywane są zawody w bieganiu. Kandydaci do zwycięstwa biegną wyznaczoną przez miasto trasą, a gapie im kibicują. Jednak pod osłoną zwykłych zawodów, toczy się walka o przyszłość świata. Piekło i niebo, ścierają się w ludzkiej konkurencji. Wynik, przesądzi o przyszłości ludzkości.

Następnie przenosimy się do Francji. W opowiadaniu zatytułowanym „Nowe morderstwa przy Rue Morgue” czuć powiew klasyki spod znaku Edgara Allana Poe. To właśnie wydarzenia z tekstu tego klasycznego pisarza, przyjdzie nam ujrzeć z nieco bardziej współczesnego punktu widzenia. Poznajemy tutaj pewnego naukowca, który zostaje oskarżony o morderstwo swojej młodej kochanki. Jednak czy faktycznie stoi on za tą zbrodnią? Kryminał przeplatany z thrillerem i pewnym niezwykły eksperymentem, tworzy bogaty klasyczny klimat.

Jacqueline Ess: jej wola i testament” to historia pewnej kobiety, która w chwili zagrożenia życia, odkrywa w sobie niezwykły dar. Siłą swego umysłu, potrafi na odległość dosłownie zmasakrować ludzkie ciało. Z czasem jednak, uczy się panować nad swym darem i pragnie nauczyć się jak najwięcej. Jednocześnie szuka miłości i akceptacji, ale jej pragnienia wzajemnie się wykluczają. Jest brutalnie, jest zakręcony związek i dosyć smutne zakończenie.

Ostatnim tekstem są „Skóry ojców”. Pewnemu mężczyźnie podczas jazdy przez pustynię psuje się samochód. Jako, że sam nie ma pojęcia o mechanice, szuka jakiegoś śladu cywilizacji. W tle dostrzega pewną wędrującą grupę, u której postanawia poszukać pomocy. Jednak, gdy się do nich zbliża, dostrzega, że to nie są ludzie, a zbiorowisko straszliwych potworów. Ten dzień, wkrótce przejdzie do historii pewnego pobliskiego miasteczka. Tekst zapewnia szeroką gamę dość makabrycznych osobliwości i przedstawia nieco inną genezę narodzin gatunku ludzkiego.

Te pięć tekstów, to historie, które przede wszystkim dobrze się czyta. Są interesujące, obfitują w akcję i bywają nieźle zakręcone. Jest krwawo, tajemniczo, intrygująco, a i odrobina miłości się znajdzie. Otrzymujemy tu całe spektrum uczuć, a każde opowiadanie utrzymane jest w zupełnie innym klimacie. W tej książce, każdy znajdzie coś dla siebie, a Clive Barker, jak mało, kto potrafi opowiadać dziwne historie. I to fani tych ostatnich, będą z drugiego tomu „Ksiąg krwi” najbardziej zadowoleni. Jeśli książka wpadnie komuś w ręce, niech nie waha się spróbować.

underluk

GORE

6

STRACH

6

OCENA

8