Obóz

Tytuł oryginalny: Camp, The

Autor: Guy N. Smith

Wydawca: Phantom Press International 1991

Rok powstania: 1989

Gdy spojrzałem na okładkę “Obozu” od razu pomyślałem o wszystkich tych historiach, gdzie ktoś, gdzieś w lesie, morduje grupkę młodych ludzi. Bo co innego może sugerować krzywy gość z siekierą, któremu zdecydowanie z oczu dobrze nie patrzy, jakieś drzewa i namioty to. Tymczasem okazuje się, że fabuła tej książki opowiada o czymś nieco innym.

Ośrodek wczasowy „Raj” jest miejscem, w którym chwilę wytchnienia znajdą zarówno bogaci, jak i ci nieco mniej zamożni wczasowicze. Z pozoru idealne miejsce na urlop, skrywa swoje tajemnice. Grupa naukowców na zlecenie rządu, przeprowadza tam tajny eksperyment na specjalnie wybranej grupie osób. Oczywiście, obiekty badań są nieświadome podanego im specyfiku, a ten na różne jednostki działa inaczej. I tak pewne małżeństwo przekonane jest, że właśnie nadeszła nowa epoka lodowcowa, ktoś staje się anarchistą, a ktoś inny zazdrosnym kochankiem. Z czasem, eksperyment wymyka się spod kontroli i zaczynają ginąć ludzie. Wakacje zamieniają się w koszmar.

Obóz” jest jedną z najmłodszych książek Smitha, jakie ukazały się nakładem wydawnictwa Phantom Press International. Ta powstała w 1989 roku pozycja udowadnia, że warsztat autora z czasem ewoluował. Przynajmniej ja odniosłem takie wrażenie. Niestety nie wpływa to na jakość recenzowanej książki. Owszem czytało mi się ją nawet dobrze, ale nie wiem czy faktycznie pisarz zaczął lepiej pisać, tłumacz bardziej się postarał, czy zwyczajnie przywykłem już do poziomu Smitha. Niestety, za płynnością opowieści nie idzie poziom fabuły.

A ta nie dość, że momentami jest zwyczajnie głupia, to jeszcze potrafi się niemiłosiernie dłużyć. Trudno znaleźć tu jakąś sympatyczną postać, a co za tym idzie, nie jest łatwo przejmować się losami bohaterów. Ktoś umarł, ktoś oszalał, ktoś wpadł w tarapaty. Norma.

Eksperymenty na ludziach niosą obietnicę, że autor chciał napisać coś bardziej ambitnego. Niestety efekt końcowy przeczy tej tezie. Czyta się nawet znośnie, ale pod warunkiem, że zrobimy to mechanicznie, nie starając się doszukiwać w tej pozycji czegoś więcej, niż prostego czytadła, które ma wypełnić wolną chwilę między bardziej przyjemnymi lekturami. Choć nawet wtedy może się nie sprawdzić.

underluk

GORE

3

STRACH

1

OCENA

3