Nieznany

Tytuł oryginalny: The Unseen

Autor: Joseph Citro

Wydawca: Amber 1991

Rok powstania: 1990

Rozległe leśne tereny kryją w sobie liczne tajemnice. Wokół nich powstało wiele legend i mitów, które wciąż rozpalają wyobraźnię ludzi i stanowią inspirację dla licznych pisarzy. Jednym z nich jest Joseph Citro, a efektem jego pracy “Nieznany”.


Pewnego dnia do małomiasteczkowego baru wchodzi rosły chłop, którego zdecydowanie coś przeraziło. Miejscowy barman z dziennikarską przeszłością, postanawia nieco pociągnąć za język swojego gościa i ten zdradza mu, co widział w lesie. Wielką, zmiennokształtną istotę, która wydawałoby się może istnieć tylko w mitach i legendach. Jednocześnie w niedalekim uniwersytecie, pojawia się pewien starszy rolnik, z kamieniami, na których znajdują się dziwne wzory. Czy coś na nich zarobi? I czy jego znalezisko ma coś wspólnego z tym, co żyje w lesie? Czy mieszkańcy miasteczka powinni zacząć się obawiać?


Fabuła osadzona jest na północno amerykańskiej ziemi, a co za tym idzie, nie mogło w niej zabraknąć nawiązań do indiańskich wierzeń. Nie ma ich dużo, ale pewnego, że tak napiszę, kolorytu na pewno całości dodają. Tak samo jak odniesienia do niechlubnej historii niewolnictwa.


Sam początek potrafi zaintrygować. Pojawienie się przerażonego gościa w barze jest niezłym rozpoczęciem tej historii, a trzeba autorowi przyznać, że i później kilka ciekawych pomysłów czytelnikowi zaprezentuje.


Ciekawych nie znaczy, że wiarygodnych lub szczególnie udanych.


Nieznany” to taka fabuła, która na początku wydaje się interesująca, ale im dalej w nomem omen las, tym moje zainteresowanie przedstawionymi wydarzeniami słabło. Raz, że bohaterowie są raczej bez wyrazu, a dwa, że opowieść zazwyczaj jest przewidywalna, choć muszę przyznać, że sam pomysł głównej osi fabularnej jest całkiem oryginalny. Szkoda, że nie do końca udało się przekuć go w równie oryginalną książkę.


Czy w takim razie “Nieznany” kompletnie zawodzi?


Nie. To po prostu przeciętna opowieść, która jednym spodoba się bardziej, innym mniej. Zależy, co czytelnik lubi w literaturze. Jest tu trochę grozy. Jest też tajemnicza istota. Czyta się w sumie łatwo, choć równie łatwo o książce się zapomina.

underluk

GORE

2

STRACH

3

OCENA

4