Dexter powraca

26.09.2012 | informacja prasowa | underluk

Dexter powraca

Długo wyczekiwany 6. sezon serialu „Dexter” pojawi się od 27 września na kanale 13th Street Universal. Premierowe odcinki będzie można oglądać w czwartki o godzinie 22.00.


Tym razem Dexter będzie musiał poradzić sobie nie z jednym, ale z dwoma
przeciwnikami – zabójcą mentorem i jego uczniem. Na pytanie skąd wziął się Dexter i czy kiedykolwiek przestanie mordować odpowiada kryminalny profiler*.

* Profiler to psycholog lub psychiatra, który tworzy portrety psychologiczne sprawców przestępstw, pomagając w ten sposób policji wytypować osobę zdolną do popełnienia konkretnej zbrodni.

Tytułowy Dexter Morgan(wielokrotnie nagradzany za tę rolę Michael C. Hall- zdobywca, między innymi: Złotego Globu czy nagrody Gildii Aktorów Amerykańskich)to mężczyzna o dwóch obliczach. Na co dzień jest przykładnym ojcem, pracującym jako analityk krwi w Miami Metro Police Department. Uczynny, solidny i cichy Dexter ma jednak swój sekret. W nocy ujawnia naturę seryjnego mordercy.

Profiler Jan Gołębiowski z Centrum Psychologii Kryminalnej, zapytany o to, czy Dexter mógłby być postacią autentyczną odpowiada: Jak najbardziej! Morderca Dennis Rider, zwany BTK, miał żonę i dwójkę dzieci. Gdy został złapany, rodzina była w szoku, podobnie z resztą jak sąsiedzi. Ted Bundy co prawda nie miał ułożonego życia rodzinnego, ale studiował prawo, psychologię, pracował w telefonie zaufania. Dobrze wyglądał i był aktywny politycznie. John
Wayne Gracy miał żonę, dzieci, firmę budowlaną, prowadził działalność charytatywną. Mimo pozornej normalności, wszyscy byli seryjnymi mordercami.

Mały Dexter, sierota przygarnięta przez policjanta Harry’ego, szybko odkrywa w sobie skłonność do zabijania. Kiedy przybrany ojciec odkrywa mroczny sekret syna, uczy go kodeksu zachowań, dzięki którym zabójca może pozostać bezkarny. Zorganizowani zabójcy, tacy jak fikcyjny Dexter, czy prawdziwy morderca Ted Bundy, to osoby planujące, inteligentne, skrupulatnie przygotowujące się do przestępstwa, a później zacierające ślady. Przygotowania seryjnych morderców często są rytuałami. W kryminologii istnieje pojęcie modus operandi, czyli sposób działania. Te specyficzne zachowania, charakterystyczne dla danego seryjnego mordercy, są często pewnego rodzaju podpisem.
– tłumaczy Jan
Gołębiowski. Dexter nacina swoim ofiarom policzki, pobierając od nich krew, którą przechowuje jako trofea w specjalnym pudełku. Charakterystyczne dla Dextera jest także to, że przywiązuje ofiary do stołu, zabezpiecza miejsce zbrodni folią malarską, a do uśmiercania zawsze używa tego samego profesjonalnego zestawu narzędzi.

Motywem przewodnim 6. sezonu „Dextera” jest pościg za The Doomsday Killers. Mordercy (tym razem jest ich dwóch)wzorują swoje zbrodnie na scenach z Apokalipsy św. Jana. Dokonując serii zabójstw, wierzą, że zbawią świat. W nowym sezonie Dexter znajduje przyjaciela w byłym skazańcu, nawróconym przez Boga Bracie Samie (w tej roli raper Mos Def), który zasiewa w głównym bohaterze ziarno niepewności. Sugestia mężczyzny jest tak skuteczna, że Dexter zaczyna zastanawiać się nad moralnością i sensem swoich wyborów. Profiler Jan Gołębiowski uważa, że Morgan może się nawrócić: Postać Dextera jest tak
konstruowana, że próbuje się on konfrontować ze swoimi emocjami. Myślę, że nawrócenie do niego pasuje, o czym świadczą choćby przemyślenia po spotkaniu z Bratem Samem.


Premierowe odcinki 6. sezonu serialu „Dexter”
w czwartek 27 września o godz.22:00 tylkona kanale 13thStreet Universal.

Najnowsze wieści