Co konkurencja myśli o Śmierciowisku?

15.11.2012 | Videograf II | underluk

Co konkurencja myśli o Śmierciowisku?

"Śmierciowisko" pojawiło się już na rynku, a w ramach promocji tego tytułu, inni pisarze wyrażają swoje zdanie o tej książce.


--

Minęło trzydzieści lat od epidemii, w której niemal całkowicie zginął gatunek ludzki. Nieliczni ocaleni mieszkają wśród odradzającej się dzikiej przyrody. W niewielkiej osadzie, w której mieszka Dorota, zaczynają w niewyjaśnionych okolicznościach ginąć ludzie. Dziewczyna musi podjąć wyzwanie i rozwikłać zagadkę. Aby znaleźć odpowiedzi, decyduje się wyruszyć w podróż do serca pradawnej puszczy. Ale w gęstwinie lasów czają się nie tylko wilki i niedźwiedzie; razem z nimi przybyły stworzenia z dawno zapomnianych mitów i legend...

Śmierciowisko to debiutancka powieść młodej autorki aktywnie działającej w sekcji literackiej Śląskiego Klubu Fantastyki. Ma na koncie pierwsze publikacje: Motyl na szkle (Fahrenheit 2005), Śmierć i dziewczyna (antologia konwentu Awangarda 2012).

* * *

"Już niewielu spośród mieszkańców zagubionej wśród nieprzebranych lasów osady Bukowsko pamięta tragiczną w skutkach Epidemię sprzed dziesięcioleci. Życie bez pośpiechu toczy się nowymi torami, a ludziom udało się jakoś przystosować do surowych warunków. Jednak ich spokój w pewnym momencie zostaje zakłócony przez niepokojące zdarzenia zachodzące w pobliżu wioski. Niebezpieczeństwo czai się wśród drzew i z każdym dniem nabiera coraz bardziej realnych kształtów. Główna bohaterka, Dorota, rozumie, że splot okoliczności może dotyczyć jej w większym stopniu, niż innych, więc postanawia działać. Wtedy zagrożenie się materializuje i... nie zdradzę więcej, by nie psuć przyjemności płynącej z lektury.

Żywy język, gęstniejący z każdą przeczytaną stroną nastrój i plastyczne opisy w połączeniu z nietuzinkowymi rozwiązaniami fabularnymi, wciągającą akcją i ciekawie nakleślonymi bohaterami o swojsko brzmiących imionach - dzięki tym cechom powieściowy debiut Anny Głomb, prezentuje się wyjątkowo okazale. "Śmierciowisko" to książka dla czytelników w każdym wieku, która dostarczy pozytywnych wrażeń nie tylko zdeklarowanym miłośnikom literatury fantastycznej."

Stefan Darda, pisarz

"Najlepsze są książki z pogranicza, które trudno przypisać do konkretnego gatunku – zawsze tak twierdziłam, a „Śmierciowisko” Anny Głomb jest na to doskonałym dowodem. Ta książka budzi ciarki jak rasowa groza i wciąga niczym solidny kryminał – mamy wszak tu i brutalne morderstwa, i mroczne tajemnice, jakie skrywa wioska zagubiona w postapokalitycznym świecie.

A jednocześnie lektura „Śmierciowiska” przywodzi na myśl prozę Angeli Carter, jest tu coś z atmosfery realizmu magicznego, nie od rzeczy będzie także przywołanie jungowskich archetypów. Wygląda więc na to, że debiutującej autorce udała się rzecz niezwykła – stworzyła książkę doskonale „rozrywkową”, od której nie sposób się oderwać, a przy tym inteligentną, wymykającą się schematom i przede wszystkim świetnie napisaną. Polecam każdemu, kto ceni sobie dobrą, niebanalną literaturę."

Anna Kańtoch, pisarka

"Dałem się zwieść. Klimatyczne, malownicze opisy uśpiły mą czujność, pozornie utarta ścieżka dała mi pewność, że wiem dokąd ta książka zmierza. Jednak potem miejsca przestały być tak znajome... a wtedy zrobiło się naprawdę fascynująco. Bardzo dobry debiut! Polecam!"
Jakub Ćwiek, pisarz

Autor: Anna Głomb
Wydawnictwo: Videograf II
Miejsce wydania: Chorzów
Wydanie polskie: 11/2012
Liczba stron: 290
Format: 135x210 mm
Oprawa: miękka
ISBN-13: 9788378351207
Wydanie: I
Cena z okładki: 29,90 zł

Najnowsze wieści