Fani filmowej grozy nie mogą przejść obok tej książki obojętnie

06.07.2016 | gildia.pl | underluk

Fani filmowej grozy nie mogą przejść obok tej książki obojętnie

Jeszcze w lipcu, nakładem Galerii Miejskiej Aresnał, ukaże się interesująco zapowiadająca się książka "Upiór w kamerze. Zarys kulturowej historii kina grozy" autorstwa Magdaleny Kamińskiej.


--

Horrory kojarzą się zwykle z kinem klasy B i przez badaczy traktowane są po macoszemu. Napisana żywym językiem książka autorki "Niecnych memów. Dwunastu wykładów o kulturze internetu" pomoże odnaleźć regularność w sprzecznościach, absurdach i paradoksach, którymi rządzi się film grozy, uporządkuje zawikłaną i międzykulturową historię "kina lęków", a wreszcie spróbuje przewidzieć jego przyszłość.

Pozycja ta wypełni lukę w badaniach nad zmianami zachodzącymi w szeroko pojmowanej kulturze popularnej i kinie grozy. Publikację uświetniać będą rysunki poznańskiego artysty – Pawła Fliegera, natomiast składem i oprawą graficzną zajmie się ceniona graficzka – Blanka Tomaszewska.

Autorka, Magdalena Kamińska, jest adiunktem w Zakładzie Badań nad Kulturą Filmową i Audiowizualną w Instytucie Kulturoznawstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

--

To wszystko brzmi poważne, ale wydaje się, że pozycja może okazać się interesującą lekturą. Szczególnie dla wielbicieli filmowej grozy.

Premiera 18 lipca.

Najnowsze wieści