Mnich w ofercie wydawnictwa Vesper

14.09.2016 | informacja prasowa | underluk

Mnich w ofercie wydawnictwa Vesper

Wydany pod koniec XVIII wieku "Mnich" M.G. Lewisa to, obok "Zamczyska w Otranto" Horacego Walpole'a i "Tajemnic zamku Udolpho" Ann Radclife, jedna z trzech powieści, które stanowią trzon nurtu literatury klasycznej, zwanej powieś


Ale spośród nich to "Mnich" chyba najbardziej wpłynął na późniejszych twórców literatury grozy - mamy tu zarówno nadprzyrodzone zjawiska, perwersyjny erotyzm, dosadny realizm w opisach grobowo-lochowej scenerii. To w "Mnichu" pojawia się klasyczna femme fatale, zaś Lucyfer zyskuje niespotykany wcześniej, magnetyczny wizerunek.

"Mnich", w tłumaczeniu Zofii Sinko, z klasycznymi drzeworytami George Tute'a, i posłowiem Macieja Płazy, 12 października b.r. dołączy do wydawanej przez Vesper serii Klasycznych Powieści Grozy.

--

O książce:
"Mnich", młodzieńcze dziecko M.G. Lewisa, dziś nieco trąci myszką, ale wciąż potrafi przerażać, budzić emocje i rozpalać erotyczne fantazje, o czym świadczą pojawiające się co pewien czas adaptacje i przeróbki filmowe. Jak widać, koncept żądz rodzących się pod mniszymi habitami zachowuje swoją łechczywość, a opowieść o diabelskim pokuszeniu intryguje ponadczasową uniwersalnością. Czytajmy więc "Mnicha" jak chcemy, choćby i jako perwersyjną powieść erotyczną, ale jeśli powstydzimy się własnej ekscytacji, będzie to znaczyć, że podziałał, i to podwójnie: dotknął jakiejś prawdy o ludzkich pragnieniach, a zarazem o zahamowaniach, jakie narzuca im obłudna moralność.
- z posłowia Macieja Płazy

Skrzydełko 1:
Matthew Gregory Lewis, angielski pisarz i dramaturg, urodził się 9 lipca 1775 w Londynie. Jako pisarz Lewis był piewcą niesamowitości i grozy, dostarczycielem dreszczyków lęku i erotycznej ekscytacji, mimowolnym skandalistą, okrzyczanym jako bluźnierca i piewca sadyzmu. Wszystko to jednak biegło na przekór jego usposobieniu. Był bowiem serdecznym i miłym towarzyszem, wielkodusznym i hojnym przyjacielem, choć miewał humory i lubił się snobować. Zapiski Lewisa z pobytu na Jamajce, wydane drukiem w 1834 jako Journal of a West India Proprietor, Kept During a Residence in the Island of Jamaica (Dziennik zachodnioindyjskiego właściciela ziemskiego, prowadzony podczas pobytu na wyspie Jamajce), ukazują go jako człowieka wrażliwego i humanitarnego, a jeżeli nawet Lewis podkoloryzował swój wizerunek, pozostaje faktem, że w przeciwieństwie do ojca angażował się w kampanię na rzecz zniesienia niewolnictwa – co nastąpiło jednak dopiero piętnaście lat po jego śmierci.

W 1815 roku popłynął po raz pierwszy na Jamajkę, gdzie odziedziczył po zmarłym ojcu plantacje trzciny cukrowej; zamierzał porzucić pisanie i zająć się majątkiem. Rok później, po powrocie do Europy i krótkim pobycie w Anglii, wybrał się w podroż do Włoch.

Włochy bardzo przypadły Lewisowi do gustu, zamierzał tam nawet zamieszkać – niestety, nie zdążył. W 1818 roku ponownie wybrał się na Jamajkę. Wymęczyła go tam i osłabiła żółta febra, podczas rejsu powrotnego dodatkowo cierpiał wskutek choroby morskiej; nie chciał jednak leżeć, wychodził na pokład, tracił siły, przesadził ze środkiem przeczyszczającym… Wycieńczony, zmarł 14 maja, mając u boku Tito, swego lokaja z Wenecji, dawnego gondoliera Byrona. Zgodnie z morską tradycją pochowano go na morzu. Żył niespełna czterdzieści trzy lata.

Skrzydełko 2:
W sierpniu 1816 roku Lewis odwiedził w Szwajcarii Byrona, który mieszkał na przedmieściach Genewy i pisał Wędrówki Childe Harolda. Dwa miesiące wcześniej w wynajmowanej przez Byrona willi odbyła się najsłynniejsza zabawa literacka wszech czasów: Byron i jego goście, czyli młody Percy Bysshe Shelley, jego narzeczona Mary Godwin oraz lekarz Byrona John Polidori, natchnieni czytanymi przy kominku niemieckimi opowieściami grozy, postanowili napisać własne. Plonem zabawy okazała się niedokończona nowela Byrona, opowiadanie Wampir Polidoriego oraz Frankenstein, którego Mary Godwin zaczęła pisać właśnie nad Jeziorem Genewskim, a ukończyła niespełna rok później w Londynie i wydała już jako Mary Shelley.

Lewis przywiózł oryginał Fausta i czytał go zebranemu towarzystwu, tłumacząc na żywo z niemieckiego. Nie zawiódł też jako miłośnik i dostarczyciel opowieści niesamowitych; pięć opowiedzianych przez niego historyjek spisał Shelley, odnotowując przy okazji, że Byron i Lewis deklarowali się w rozmowie jako osoby niewierzące w duchy.

Tytuł: Mnich
Autor: M.G. Lewis
Przekład: Zofia Sinko
Posłowie: Maciej Płaza
Drzeworyty: George Tute
Stron: 464
Format: 140x205 mm
ISBN: 978-83-7731-246-9
Kod: EAN 9788377312469
Wydawnictwo: Vesper
Oprawa: miękka
Cena detaliczna: 39,90 zł

Mnich - Matthew Gregory Lewis

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Jeśli podobają Ci się zamieszone materiały albo chcesz po prostu wesprzeć jakoś działalność strony, będzie mi bardzo miło, jeśli dorzucisz się do kawy.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Najnowsze wieści