Nowy przegląd horrorów FEST MAKABRA

31.01.2017 | informacja prasowa | underluk

Nowy przegląd horrorów FEST MAKABRA

Już w lutym w polskich kinach pojawi się nowa pozycja obowiązkowa dla wszystkich miłośników horrorów i ekstremalnych doznań - Fest Makabra"


Lament”, „Zombie express”, „Atak krwiożerczych donatów” i cztery inne filmy w programie przeglądu horrorów FEST MAKABRA!

FEST MAKABRA to nowy przegląd filmowy o zasięgu ogólnopolskim, prezentujący zagraniczne filmy z pogranicza horroru, thrillera, mrocznego fantasy i czarnej komedii. Większość filmów z programu zostanie wyświetlona w Polsce premierowo i będzie to jedyna okazja do obejrzenia ich na wielkim ekranie. Pierwsza edycja przeglądu filmowego FEST MAKABRA odbędzie się w kinach studyjnych i niezależnych w całej Polsce w lutym i marcu 2017 roku. Organizatorem wydarzenia jest dystrybutor filmów Kino Świat.

W ramach przeglądu FEST MAKABRA polscy widzowie będą mieli okazję obejrzeć po raz pierwszy na dużym ekranie aż 5 wyjątkowych, zagranicznych horrorów: inspirowany prawdziwą historią fiński slasher „Bodom”, absurdalnie zabawny „Atak krwiożerczych donatów”, mroczną „Klątwę Śpiącej Królewny”, inspirowany kultowym zimowym horrorem Johna Carpentera „Coś” – kanadyjski „Pod mroczną górą” i szwedzką czarną komedię „Amerykański burger”. Program imprezy uświetnią dwa głośne hity koreańskiego kina, umieszczane w czołówkach rankingów najlepszych horrorów 2016 roku: „Lament” i „Zombie Express”.

Przegląd horrorów FEST MAKABRA odbędzie się w lutym i marcu 2017 roku w wybranych kinach studyjnych i niezależnych.

Lista dostępnych kin (aktualizowana na bieżąco): www.festmakabra.pl.

PROGRAM:
Zombie express (2016) reż. Sang-ho Yeon | Korea Południowa
Lament (2016) reż. Hong-jin Na |Korea Południowa
Bodom (2016) reż. Taneli Mustonen | Finlandia
Amerykański burger (2014) reż. Johan Bromander, Bonita Drake | Szwecja
Klątwa Śpiącej Królewny (2016) reż. Peary Reginald Teo | USA
Atak krwiożerczych donatów (2016) reż. Scott Wheeler | USA
Pod mroczną górą (2014) reż. Nick Szostakiwskyj | Kanada

Fest Makabra

FEST MAKABRA – oficjalna strona: www.festmakabra.pl
FEST MAKABRA na Facebooku: www.facebook.com/festmakabra


1. BODOM (polska premiera)
Finlandia, Estonia 2016 | 85 min | horror

Brutalny fiński horror inspirowany prawdziwą masakrą nad jeziorem Bodom z 1960 roku, która wstrząsnęła całym krajem i do dziś budzi gorące emocje. Reżyser filmu, Taneli Mustonen, znalazł się na liście 10 najbardziej utalentowanych młodych filmowców ze Skandynawii, przygotowanej przez prestiżowy magazyn Variety.
Latem 1960 roku czworo obozujących nad jeziorem nastolatków zostaje brutalnie zaatakowanych nożem podczas snu. Masakrę przeżywa tylko jedno z nich, jednakże nic nie pamięta z koszmarnej nocy, a sam morderca nie zostaje zidentyfikowany ani ujęty. Legendy głoszą, że do dziś ukrywa się w pobliskich lasach. Pół wieku później obozowisko nad jeziorem Bodom odwiedza grupa młodych śmiałków z nadzieją na dobrą zabawę i rozwiązanie tajemniczej sprawy poprzez szczegółowe odtworzenie okrutnego morderstwa. Gdy zapada noc, okazuje się jednak, że nie wszyscy przybyli tu z czystymi intencjami. Stawką w pełnej zaskakujących zwrotów akcji śmiertelnej grze będzie ich życie.

Media o filmie:
„Znakomity fiński slasher”The Hollywood Reporter
“Inteligentny”Screendaily
“Zaskakujący”Horrorfreaknews2. AMERYKAŃSKI BURGER (polska premiera)
Szwecja 2014 | 78 min | komedia, horror

Nieobliczalny szwedzki horror komediowy składający krwisty hołd amerykańskim fast-
foodom i kultowym slasherom z obowiązkowymi cheerleaderkami, kujonami i niezbyt lotnymi intelektualnie mięśniakami. Po seansie „Amerykańskiego burgera” już nigdy nie spojrzycie tak samo na Wasze ulubione burgery!

Grupa amerykańskich studentów, wśród których znajdują się cheerleaderki, umięśnieni futboliści i pogardzane kujony, wyrusza busem w krajoznawczą podróż po Europie. Po drodze na terenie Szwecji zatrzymują się na skraju leśnej głuszy przy budce z fast-foodem, z dumą sprzedającej stuprocentowe Amerykańskie Burgery. Po skosztowaniu ukochanego dania trafiają do pobliskiej Fabryki Burgerów. Wizyta w odizolowanym przedsiębiorstwie okaże się jednak dla nich śmiertelną pułapką, która niczego nieświadomym turystom odsłoni całą prawdę na temat metod przyrządzania burgerów w Europie.

Media o filmie:
”Doskonała rozrywka”Bloodbath & Beyond
„Błyskotliwy”Hickey’s House of Horrors
“Powiew świeżości”Reelauthors3. KLĄTWA ŚPIĄCEJ KRÓLEWNY (polska premiera)
USA 2016 | 89 min | horror, fantasy, thriller

„Klątwa Śpiącej Królewny” to niezwykle klimatyczny, gotycki horror z elementami fantasy, odświeżający w mrocznym tonie klasyczną baśń Charles′a Perraulta.
Thomas Kaiser (Ethan Peck) niespodziewanie dostaje w spadku ogromny rodowy dwór, od pokoleń należący do jego rodziny, a wraz z nim – pradawną klątwę, której początki sięgają średniowiecznych Wypraw Krzyżowych. Zmuszony do przyjęcia nowej roli „obrońcy” – strażnika wyznaczonego do utrzymania złych demonów w obrębie domu – musi rozwikłać tajemnicę mrocznej rezydencji i wybudzić przetrzymywaną w przerażającej otchłani piękną Briar Rose (India Eisley), którą zna ze swoich koszmarnych snów.

Media o filmie:
„Fascynujący film”ReelTalk
„Świeży pomysł w skostniałym gatunku”Mark Leeper’s Reviews4. ATAK KRWIOŻERCZYCH DONATÓW (polska premiera)
USA 2016 | 98 min | komedia, horror

Objadaliśmy się nimi przez lata, teraz przyszła kolej na ich zemstę! „Atak krwiożerczych donatów” to świadomie kiczowata, bezwstydnie niepoważna i pyszna parodia kina grozy spod znaku kultowego “Ataku krwiożerczych pomidorów” z 1978 roku, którą oglądać będziecie z WYPIEKAMI!
Na skutek niefortunnego wypadku z chemikaliami zwykłe donaty przeobrażają się w krwiożerczych zabójców. Teraz troje cukierników: Johnny, Michelle i Howard muszą ratować senne miasteczko przed... atakiem krwiożerczych donatów!

Media o filmie:
„Kupa śmiechu”Miami New Times
„Niczym film Ghandi, tylko że z donatami”Scott Wheeler, reżyser
„Gdyby John Waters i George Romero razem wzięli LSD i spędzili noc w cukierni z donatami, coś takiego jak „Atak krwiożerczych donatów” mogłoby zrodzić się w ich głowach” – The Hollywood Reporter5. POD MROCZNĄ GÓRĄ (polska premiera)
Kanada 2014 | 99 min | horror, thriller

Doskonale przyjęty na festiwalach Fantasia i w Austin („napięcie nie do zniesienia”, „doskonały realizacyjnie”, „najlepszy horror festiwalu”) horror zimowy osadzony w klimatycznym, ośnieżonym krajobrazie Północnej Kanady. Filmowy list miłosny do kultowego horroru „Coś” Johna Carpentera z Kurtem Russellem.
Grupa archeologów odkrywa w Północnej Kanadzie zakopany w śniegu głaz z wyrytymi na nim pradawnymi napisami i symbolami. Badacze nieświadomie uwalniają starożytnego wirusa, ściągając na siebie nieznaną chorobę, która szybko dopada całą ekipę. Osamotnienie, paranoja i strach spotęgowany wizjami tajemniczej postaci zaostrzają trawiącą ich epidemię, popychając badaczy do coraz brutalniejszych zachowań.

Media o filmie:
„Film Nicka Szostakiwskyja to porządna pozycja w filmowej tradycji zimowych thrillerów” – INDIEWIRE
„Współczynnik strachu wykracza poza skalę” – DREAD CENTRAL
„Doskonały realizacyjnie i przepiękny wizualnie” – AIN’T IT COOL NEWS
„Najlepszy horror festiwalu” – CULT MONTREAL (FANTASIA)
“Przepięknie sfilmowany, przerażający list miłosny do “Coś” Johna Carpentera” – FILM SCHOOL REJECTS
„Napięcie miejscami jest nie do zniesienia” – ROGUE CINEMA6. ZOMBIE EXPRESS
Korea Południowa 2016 | 118 min | horror, akcja, thriller, dramat

„Zombie express” to naszpikowany widowiskowymi scenami akcji, dynamiczny i krwawy koreański horror o grupie pasażerów rozpędzonego pociągu, walczącej o przetrwanie w kraju opanowanym przez hordy rozszalałych zombie. Pierwszy koreański film, który przekroczył rekordowy próg 10 milionów widzów i produkcja jednogłośnie okrzyknięta przez krytyków jednym z najlepszych horrorów o zombie ostatnich lat. Emocjonujące kino rozrywkowe najwyższej próby!
Seok Woo jest przepracowanym menedżerem w dużej seulskiej korporacji. Odeszła od niego żona, a z córeczką ma chłodne relacje. W dniu urodzin dziewczynki Woo wybiera się z nią do mieszkającej w Pusan matki. Wsiadają do szybkiego pociągu KTX i ruszają w drogę. Tymczasem w kraju wybucha epidemia zombie. Koreę Południową ogarnia chaos, a kolejne ofiary dołączają do hord żywych trupów. Zarażeni trafiają także do pociągu. Podróż momentalnie staje się koszmarem i dramatyczną walką o przetrwanie. „Zombie Express”, tak jak większość wybitnych horrorów, nie jest tylko filmem dostarczającym dobrą rozrywkę, lecz także skrywa w sobie głębszy przekaz – krytykę korporacyjnego establishmentu oraz opowieść o poświęceniu podczas apokalipsy.

Media o filmie:
„Najbardziej emocjonujący film o zombie od lat”RogerEbert.com
„Naszpikowany akcją”Concrete Playground
„Niczym ponadczasowy klasyk George’a Romero, „Zombie express” infekuje DNA zombie społeczno-politycznym kontekstem”Irish Times7. LAMENT
Korea Południowa 2016 | 156 min | thriller

Osadzony na koreańskiej prowincji i czerpiący z ludowych wierzeń klimatyczny thriller z elementami horroru, w reżyserii Hing-Jin Na, autora wielokrotnie nagradzanego „Morza żółtego” i „W pogoni”. Jeden z najlepszych filmów roku według prestiżowego portalu The Examiner.
W spokojnej koreańskiej wiosce dochodzi do szeregu tajemniczych i gwałtownych zgonów, a niektórzy mieszkańcy zaczynają zdradzać oznaki prowadzącej do szaleństwa choroby. Śledztwo prowadzi Jongo-Goo, miejscowy oficer policji. Początkowo jako przyczynę zgonów podaje zatrucie dzikimi grzybami, jednak wkrótce zaczyna mieć co do tego wątpliwości. Gdy docierają do niego plotki o tajemniczym Japończyku, który niedawno zamieszkał w okolicznym lesie, nieznajomy staje się głównym podejrzanym. Oznaki opętania zaczyna wykazywać także mała córeczka Jongo-Goo. Od tego momentu policjant zrobi wszystko by ocalić swoje dziecko od niebezpieczeństwa.

Media o filmie:
„Jeden z najlepszych filmów roku”The Examiner
„Mistrzowski”The Variety
„Fantastyczny”The Playlist
„Można znaleźć w "Lamencie" przebłyski szczerozłotego mistrzostwa”Interia
„Robi piorunujące wrażenie”Movies Room

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Jeśli podobają Ci się zamieszone materiały albo chcesz po prostu wesprzeć jakoś działalność strony, będzie mi bardzo miło, jeśli dorzucisz się do kawy.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Najnowsze wieści