Tragiczna Wizja już do kupienia

22.01.2018 | OkoLica Strachu | underluk

Tragiczna Wizja już do kupienia

"Tragiczna wizja. Edgar A. Poe" Sławomira Studniarza to pierwsza książka, która ukarze się pod szyldem "Wiwisekcje grozy”, nowej bardziej naukowej serii za którą stoi OkoLica Strachu.


Książka jest już do kupienia na allegro.


--


Nie ma wielkiej przesady w stwierdzeniu, że Edgar Allan Poe zajmuje wśród pisarzy świata miejsce wyjątkowe. Zakrawa bowiem na paradoks to, że sława, jaką cieszą się jego utwory, oraz rozgłos, który zyskał swym rzekomo skandalizującym życiem, a który zaczął zataczać coraz szersze kręgi po zagadkowej śmierci pisarza, niewiele mają wspólnego z rzetelną i obiektywną oceną wartości artystycznej jego dorobku. W świadomości czytelników oraz części krytyków twórczość Poego została zepchnięta na obrzeża literatury „poważnej”, wiodąc niekwestionowany prym w obrębie literatury „popularnej”, w dwojakim tego słowa znaczeniu: niezbyt wysokiego lotu w mniemaniu elit intelektualnych oraz rozchwytywanej i uwielbianej przez rzesze czytelników na całym świecie. Dowodem tego, jak silnie oddziałuje na kolejne pokolenia proza słynnego amerykańskiego romantyka są niezliczone ilości wznowień oraz tłumaczeń jego utworów. Pod wieloma względami Poe stanowi literacki fenomen. Postrzegany jest na ogół jako autor mrocznych i przerażających opowiadań, których niesłabnące powodzenie przypisuje się tej mało zaszczytnej okoliczności, iż dostarczają czytelnikom mocnych, nierzadko perwersyjnych wrażeń. Ukazują bowiem sceny wyrafi nowanego okrucieństwa i przemocy, obnażają spaczone i obłąkane osobowości, śmiało drążą temat śmierci, rozpadu, unicestwienia. Ich twórcy już za życia towarzyszyła atmosfera podejrzliwości i napiętnowania. Przypisywano mu narkomanię, alkoholizm, awanturnictwo, znamiona choroby umysłowej, a nawet skłonności kazirodcze i pedofilskie. Ten ostatni zarzut wynikał zapewne z tego, że pojął on za żonę czternastoletnią kuzynkę Wirginię, z którą mieszkał pod jednym dachem.


Trudno się zatem dziwić dwuznacznej legendzie, jaka owiała jego życie, śmierć i dzieło.


Z Wstępu


Bóg fikcji literackiej- tak mówił o nim Lovecraft. Edgar Allan Poe- czarny książę horroru -w monografii Sławomira Studniarza; tłumacza nagrodzonego przez " Literaturę na świecie " za swe doskonałe przekłady opowiadań Poego, erudyty publikującego prace analizujące twórczość Mistrza w kraju i za granicą. Oto nieprzeciętne dzieło w niezwykle udany sposób łączące erudycję autora, wszechstronną znajomość twórczości Poego z niezwykłą jak na monografię przystępnością tekstu. W niej zaś znajdziemy: rodowody literackie E.A.Poego, strategie narracyjne, mistyczne wizje ...i dużo więcej! Gdybym miał użyć obrazowego porównania powiedział bym, że autor - Sławomir Studniarz- jest tym w temacie Poe kim w temacie Lovecrafta jest Maciej Płaza. Zdecydowanie mocna pozycja inaugurująca serię Wiwisekcje Grozy!


Krzysztof Płotka - Horror Weird Fiction.


Sławomir Studniarz jest doktorem nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa. Swoją rozprawę doktorską pt. Tragiczność świata w opowiadaniach Edgara Allana Poego obronił na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Gdańskiego. Uczestniczył w licznych konferencjach naukowych krajowych i zagranicznych, w USA, Hiszpanii, Francji, Włoszech, a także w seminarium poświęconym twórczości Williama Faulknera na University of Southern Mississippi. Jest adiunktem w Katedrze Filologii Angielskiej na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. W 2003 r. został wyróżniony nagrodą „Literatury na świecie” w kategorii „Nowy głos” za przetłumaczenie opowiadań Edgara Allana Poego. Jest też autorem kilkudziesięciu innych przekładów książkowych z języka angielskiego na polski. Zajmuje się również tłumaczeniem poezji anglojęzycznej. W 2009 r. zorganizował w Olsztynie konferencję „Edgar Allan Poe – artysta i wizjoner”, dla uczczenia dwusetnej rocznicy urodzin wielkiego twórcy. Jest autorem czterech monografii oraz licznych artykułów naukowych.


Wspaniały portret Poego namalował Peter Stanimirov


-oprawa twarda, lakierowana
- wstążka zakładka
- 224 strony


Tragiczna wizja

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Jeśli podobają Ci się zamieszone materiały albo chcesz po prostu wesprzeć jakoś działalność strony, będzie mi bardzo miło, jeśli dorzucisz się do kawy.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Najnowsze wieści