Wydawnictwo IX postraszy skrzypcami

18.09.2018 | facebook.com/wydawnictwoix/ | underluk

Wydawnictwo IX postraszy skrzypcami

Wydawnictwo IX zapowiedziało nową pozycję, którą wyda pod swoimi skrzydłami. Będzie to „Zaginiony Stradivarius” Johna M. Falknera.


O książce wydawca pisze na swoim fanpage’u tak:


John Meade Falkner (8 V 1858 - 22 VII 1932) był angielskim powieściopisarzem i poetą, a jednocześnie znakomitym biznesmenem, który podczas I Wojny Światowej został przewodniczącym spółki Armstrong Whitworth. Jego późno wiktoriańska powieść „Zaginiony stradivarius” (1985 r.) bywa czasami określana jako książka M.R. Jamesa, której tenże nigdy nie napisał. Porównanie to jednakże nie deprecjonuje wartości utworu Falknera, w którym młody arystokrata, John Maltravers, odnajduje skrzypce Stradivariusa ukryte w pokojach w Magdalen College w Oxfordzie. Ich poprzedni właściciel, okultysta Adrian Temple (nomen omen, czyż imię Adrian nie kojarzy się z „Dzieckiem Rosemary” – to bardzo luźne wtrącenie redaktora naczelnego), starał się zrealizować Visio Malefica, wizję absolutnego zła. Potęgująca się obsesja bohatera na punkcie skrzypiec i historii czarnego maga, prowadzi go w coraz mroczniejsze rejony życia i wyobraźni. Skrótowy opis fabuły niech jednak nie będzie mylący dla współczesnego czytelnika. Bohaterowie opowieści przedstawieni są w bardzo realistyczny sposób, a ich zachowania cechuje wiarygodność w stosunku do zaistniałych sytuacji niesamowitych. Poruszona tematyka zła stanowi z kolei ambitne wyzwanie intelektualne. Duża część narracji opiera się na mistycznej filozofii neoplatonistycznej, a Falkner porusza w interesujący sposób popularne w XIX wieku zagadnienia, jak choćby związek między pięknem a moralnością znany z powieści Oskara Wilde’a „Portret Doriana Graya”. Co bardzo istotne, kluczowym elementem fabuły jest muzyka, traktowana nie tylko jako matematyczna harmonia dźwięków, ale raczej jako droga do otwarcia pomostu między światem realnym a nadprzyrodzonym.


To czekamy na premierę, a tymczasem można nacieszyć oko okładką.


Zaginiony Stradivarius - John M. Falkner

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Jeśli podobają Ci się zamieszone materiały albo chcesz po prostu wesprzeć jakoś działalność strony, będzie mi bardzo miło, jeśli dorzucisz się do kawy.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Najnowsze wieści