Nadchodzi Elizabeth

26.02.2019 | facebook.com/marcinkowski.autor, informacja prasowa | underluk

Nadchodzi Elizabeth

Jeśli lubicie grozę w jej klasycznej formie, powinniście mieć na oku „Elizabeth”, debiut Mateusza Marcinkowskiego, który wiosną ukaże się nakładem wydawnictwa My Book.


--


Lubisz klasyczną literaturę grozy? Jesteś fanem opowiadań Le Fanu lub M.R. Jamesa? Ta książka może Cię zainteresować!


Elizabeth to literacki debiut Mateusza Łukasza Marcinkowskiego, 27-letniego autora z Żyrardowa, na który składa się sześć opowiadań inspirowanych klasyczną literaturą grozy z przełomu XIX i XX wieku. Zamiast epatowania brutalnością i drastycznymi opisami, autor buduje atmosferę niepokoju i tajemniczości poprzez konfrontacje bohaterów z tym, co nieznane, a także zręczne odmalowanie emocjonalnych przeżyć towarzyszących kontaktom ze sferą nadprzyrodzoną. Czerpiąc inspirację od klasyków horroru i mitów słowiańskich, autor zagląda też do najciemniejszych zakamarków ludzkiego serca, aby pokazać jak przerażające mogą być ich zamysły.


Tytułowa Elizabeth to opowieść o młodym dżentelmenie i pięknej, onieśmielającej swym spojrzeniem femme fatale, która zdaje się skrywać nie tylko osobliwą przeszłość, ale także mroczny sekret. Z kolei Powrót do domu to klasyczne ghost story, lecz ujmujące zjawisko kontaktu z bytami nadprzyrodzonymi w nieco innej perspektywie. W Złej miłości autor podejmuje bardzo trudny i kontrowersyjny temat kazirodztwa, zagłębiając się w mroczny labirynt ludzkich emocji i ukrywanych przed światem pragnień, zaś w opowiadaniu zatytułowanym Indianka zwraca uwagę na powszechny również dziś problem ludzkich uprzedzeń i stereotypów.


W zbiorze znalazło się również opowiadanie oparte na motywie opętania demonicznego (Siostra Beatrix od diabła) oraz inspirowane mitologią słowiańską (Zaklęty krąg).


Niniejszy zbiór to propozycja dla tych, którzy lubią subtelną, podskórną atmosferę grozy w klasycznym, nieco archaicznym wydaniu.


--


Tytuł: Elizabeth
Autor: Mateusz Łukasz Marcinkowski
Liczba stron: 111.
Wydawnictwo: My Book
Data premiery: wiosna 2019


Warto rzucić okiem na fanpage autora i może polubić by być na bieżąco.


Elizabeth - Mateusz Marcinkowski - okładka


Elizabeth

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Jeśli podobają Ci się zamieszone materiały albo chcesz po prostu wesprzeć jakoś działalność strony, będzie mi bardzo miło, jeśli dorzucisz się do kawy.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Najnowsze wieści