Zapowiedź Coś

25.09.2019 | vesper | underluk

Zapowiedź Coś

Wydawnictwo Vesper szykuje nam na październik pełną, niedawno odnalezioną wersję „Coś” Johna W. Campbella.


--


Niniejsza książka zawiera nigdy wcześniej niepublikowaną, pełną wersję jednego z najważniejszych opowiadań science fiction: Kim jesteś? [oryg. Who Goes There?] Johna Campbella. Opublikowane pierwotnie w 1938 roku w czasopiśmie „Astounding Science Fiction”, stało się kanwą powstałego w 1951 roku filmu Istota z innego świata [oryg. The Thing from Another World]. Ponad trzydzieści lat później na ekrany kin trafił remake obrazu – Coś [oryg. The Thing] w reżyserii Johna Carpentera z Kurtem Russellem w roli głównej. To za sprawą tej kultowej już dziś ekranizacji historia grupy amerykańskich naukowców stacjonujących na Antarktydzie, którzy natrafiają na wrak statku kosmicznego i uwięzionego w lodzie przybysza z obcej planety zyskała światowy rozgłos. Mało kto miał jednak okazję zapoznać się z jej literackim pierwowzorem. W 2017 roku pracujący nad biografią Campbella Alec Nevala-Lee odnalazł w archiwach Houghton Library na Uniwersytecie Harvarda zdecydowanie dłuższą i bogatszą w szczegóły wersję słynnego opowiadania, które niedawno dopiero ujrzało światło dzienne. Wydanie, które trzymasz w dłoniach, zawiera również przedmowę Aleca Nevala-Lee oraz wprowadzenie jednego z najbardziej znanych pisarzy science fiction, Roberta Silverberga. Polska edycja została wzbogacona o posłowie Piotra Goćka, a także fragment powieści będącej kontynuacją historii opisanej przez Campbella. Dodatkową atrakcją są sugestywne ilustracje Macieja Kamudy.


--


„Największą opowieść grozy wszech czasów rozpoczyna przypadkowe znalezienie szczątków od wieków spoczywających w niezakłóconym spokoju. Opowieść Piekielny lód ujrzała światło dzienne w niemal identyczny sposób, tyle że w dramatycznych okolicznościach. Zamiast pod lodem Antarktydy spoczywała w czeluściach magazynu Houghton Library w Uniwersytecie Harvarda i nie natrafiono na nią w wyniku anomalii magnetycznej, lecz za sprawą wiersza tekstu w liście i enigmatycznego wpisu katalogowego. Pozostawała niezauważona nie przez dwadzieścia milionów lat, a od sześciu dziesięcioleci, tyle jednak wystarczyło, by poszła w zapomnienie. Nie przypominała też pozaziemskiego pojazdu kosmicznego, tylko leżała w wypełnionym dziesiątkami tekturowych teczek kartonie z ledwie widoczną nalepką wskazującą, że zawiera on większość twórczości Johna W. Campbella Juniora oraz Dona A. Stuarta, którzy, co za traf, byli tą samą osobą”. - wyimek z przedmowy


--


O Johnie W. Campbellu zrobiło się ostatnio głośnio w literackim światku. Wiele serwisów powielało informację, o odebraniu Campbellowi patronatu nad przyznawaną od 1973 roku nagrodą dla najlepszego nowego autora science fiction. Zmarły w 1971 roku Campbell przez wiele lat był redaktorem naczelnym czasopisma „Astounding Science Fiction”, które wykreowało wielu późniejszych gigantów fantastyki naukowej- publikowali tam tacy autorzy jak: Asimov, Clarke, Heinlein czy Strurgeon. Decyzję podjęto po oskarżeniach jakie sugerowały, że Campbell był rasistą i jego poglądy zaważyły na kształcie współczesnej literatury s-f. Abstrahując od słuszności tych oskarżeń, warto zauważyć, że Campbell, zanim poświęcił się pracy redakcyjnej, sam parał się pisarstwem.


Jego najsłynniejszym dziełem jest bez wątpienia opublikowana pierwotnie w 1938 roku nowela "Who Goes There?". Jest to historia grupy amerykańskich naukowców stacjonujących na Antarktydzie, którzy odkrywają uwięziony w lodzie od milionów lat tajemniczy obiekt - pojazd pochodzący nie z tego świata. Przeszukując miejsce katastrofy odnajdują COŚ jeszcze. Wkrótce w odciętej od świata bazie dochodzi do przerażających wydarzeń. Rozpoczyna się walka o przetrwanie, gdy członkowie ekspedycji stają oko w oko ze stworzeniem, które potrafi doskonale imitować każdą żywą istotę. Także człowieka. Gdy zaufanie budowane między rezydentami bazy topnieje niczym lód, najważniejszym pytaniem jest: który z nich wciąż pozostaje człowiekiem a kto zmienił się w potwora? Stawką w tej grze jest nie tylko ich życie, ale los całej ludzkości.


--


Premiera książki planowana jest na 16 paździenika tego roku.


Autor: John W. Campbell
Przekład: Tomasz Chyrzyński
Posłowie: Piotr Gociek
Okładka i ilustracje: Maciej Kamuda
Format: 140x205 mm
Stron: 244
Oprawa twarda
ISBN 978-83-7731-341-1
EAN 9788377313411
Cena detaliczna: 35,90 zł


Coś - John W. Campbell - okładka

Najnowsze wieści