Zapowiedź Coś

25.09.2019 | vesper | underluk

Zapowiedź Coś

Wydawnictwo Vesper szykuje nam na październik pełną, niedawno odnalezioną wersję „Coś” Johna W. Campbella.


--


Niniejsza książka zawiera nigdy wcześniej niepublikowaną, pełną wersję jednego z najważniejszych opowiadań science fiction: Kim jesteś? [oryg. Who Goes There?] Johna Campbella. Opublikowane pierwotnie w 1938 roku w czasopiśmie „Astounding Science Fiction”, stało się kanwą powstałego w 1951 roku filmu Istota z innego świata [oryg. The Thing from Another World]. Ponad trzydzieści lat później na ekrany kin trafił remake obrazu – Coś [oryg. The Thing] w reżyserii Johna Carpentera z Kurtem Russellem w roli głównej. To za sprawą tej kultowej już dziś ekranizacji historia grupy amerykańskich naukowców stacjonujących na Antarktydzie, którzy natrafiają na wrak statku kosmicznego i uwięzionego w lodzie przybysza z obcej planety zyskała światowy rozgłos. Mało kto miał jednak okazję zapoznać się z jej literackim pierwowzorem. W 2017 roku pracujący nad biografią Campbella Alec Nevala-Lee odnalazł w archiwach Houghton Library na Uniwersytecie Harvarda zdecydowanie dłuższą i bogatszą w szczegóły wersję słynnego opowiadania, które niedawno dopiero ujrzało światło dzienne. Wydanie, które trzymasz w dłoniach, zawiera również przedmowę Aleca Nevala-Lee oraz wprowadzenie jednego z najbardziej znanych pisarzy science fiction, Roberta Silverberga. Polska edycja została wzbogacona o posłowie Piotra Goćka, a także fragment powieści będącej kontynuacją historii opisanej przez Campbella. Dodatkową atrakcją są sugestywne ilustracje Macieja Kamudy.


--


„Największą opowieść grozy wszech czasów rozpoczyna przypadkowe znalezienie szczątków od wieków spoczywających w niezakłóconym spokoju. Opowieść Piekielny lód ujrzała światło dzienne w niemal identyczny sposób, tyle że w dramatycznych okolicznościach. Zamiast pod lodem Antarktydy spoczywała w czeluściach magazynu Houghton Library w Uniwersytecie Harvarda i nie natrafiono na nią w wyniku anomalii magnetycznej, lecz za sprawą wiersza tekstu w liście i enigmatycznego wpisu katalogowego. Pozostawała niezauważona nie przez dwadzieścia milionów lat, a od sześciu dziesięcioleci, tyle jednak wystarczyło, by poszła w zapomnienie. Nie przypominała też pozaziemskiego pojazdu kosmicznego, tylko leżała w wypełnionym dziesiątkami tekturowych teczek kartonie z ledwie widoczną nalepką wskazującą, że zawiera on większość twórczości Johna W. Campbella Juniora oraz Dona A. Stuarta, którzy, co za traf, byli tą samą osobą”. - wyimek z przedmowy


--


O Johnie W. Campbellu zrobiło się ostatnio głośnio w literackim światku. Wiele serwisów powielało informację, o odebraniu Campbellowi patronatu nad przyznawaną od 1973 roku nagrodą dla najlepszego nowego autora science fiction. Zmarły w 1971 roku Campbell przez wiele lat był redaktorem naczelnym czasopisma „Astounding Science Fiction”, które wykreowało wielu późniejszych gigantów fantastyki naukowej- publikowali tam tacy autorzy jak: Asimov, Clarke, Heinlein czy Strurgeon. Decyzję podjęto po oskarżeniach jakie sugerowały, że Campbell był rasistą i jego poglądy zaważyły na kształcie współczesnej literatury s-f. Abstrahując od słuszności tych oskarżeń, warto zauważyć, że Campbell, zanim poświęcił się pracy redakcyjnej, sam parał się pisarstwem.


Jego najsłynniejszym dziełem jest bez wątpienia opublikowana pierwotnie w 1938 roku nowela "Who Goes There?". Jest to historia grupy amerykańskich naukowców stacjonujących na Antarktydzie, którzy odkrywają uwięziony w lodzie od milionów lat tajemniczy obiekt - pojazd pochodzący nie z tego świata. Przeszukując miejsce katastrofy odnajdują COŚ jeszcze. Wkrótce w odciętej od świata bazie dochodzi do przerażających wydarzeń. Rozpoczyna się walka o przetrwanie, gdy członkowie ekspedycji stają oko w oko ze stworzeniem, które potrafi doskonale imitować każdą żywą istotę. Także człowieka. Gdy zaufanie budowane między rezydentami bazy topnieje niczym lód, najważniejszym pytaniem jest: który z nich wciąż pozostaje człowiekiem a kto zmienił się w potwora? Stawką w tej grze jest nie tylko ich życie, ale los całej ludzkości.


--


Premiera książki planowana jest na 16 paździenika tego roku.


Autor: John W. Campbell
Przekład: Tomasz Chyrzyński
Posłowie: Piotr Gociek
Okładka i ilustracje: Maciej Kamuda
Format: 140x205 mm
Stron: 244
Oprawa twarda
ISBN 978-83-7731-341-1
EAN 9788377313411
Cena detaliczna: 35,90 zł


Coś - John W. Campbell - okładka

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Jeśli podobają Ci się zamieszone materiały albo chcesz po prostu wesprzeć jakoś działalność strony, będzie mi bardzo miło, jeśli dorzucisz się do kawy.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Najnowsze wieści