Splat!FilmFest 2019

22.11.2019 | informacja prasowa | underluk

Splat!FilmFest 2019

Tegoroczny Splat!FilmFest zapowiada się wyśmienicie. Sprawdźcie co przygotowali dla nas organizatorzy.


--


Strasznie zapraszamy
na 5. edycję Splat!FilmFest - International Fantastic Film Festival, który odbywa się w warszawskiej Kinotece (2-8 grudnia) i Centrum Kultury w Lublinie (9-15 grudnia).


Splat!FilmFest to jeden z najbardziej niepokornych festiwali filmowych w Polsce. W tym roku pojawiliśmy się w zestawieniu magazynu Movie Maker wśród 25 najlepszych Krwawych Festiwali Filmowych na świecie!


Naszym głównym celem już od pięciu lat jest promowanie kina odważnego, pięknego i szalonego. Oferujemy wybuchową mieszankę gatunków, smaków i pomysłów, pośród której każdy miłośnik kina znajdzie coś dla siebie.


Podczas festiwalu w Lublinie i Warszawie na widzów czekają 73 seanse, 63 filmy a w tym 36 pełnometrażowych. Znakomita większość prezentowanych produkcji to premiery najlepszych filmów kina gatunkowego z 2019 roku, które pojawiły się na najważniejszych światowych festiwalach filmowych m.in. w Cannes, Toronto, Berlinie czy Sundance.


Program festiwalu podzielony jest na bloki tematyczne. STRACH I TERROR to przede wszystkim horrory i thrillery dla widzów o mocnych nerwach. Wśród nich m.in.: brazylijska "Nocna zmiana" z gadającymi zwłokami, przebiegłym duchem oraz bezwzględną zemstą, "Wściekłość" sióstr Soska, czyli remake głośnego filmu Davida Cronenberga z 1977 roku, w "W wici szaleństwa", gdzie Frankie Muniz zmierzy się z tajemniczym kultem oraz demoniczną wysypką. Wisienkami na torcie będą seanse niesamowitego "Bacurau" (film otwarcia) przedstawiającego społeczność brazylijskiego miasteczka w iście tarantinowskim stylu, ekstremalnie odpychająca "Złota rękawiczka", będąca kontrowersyjną odpowiedzią na panującą w kinie modę na historie o seryjnych mordercach i "Kwantum krwi" – film zombie oddający głos postkolonialnej społeczności Ameryki Północnej. Dla rozluźnienia, pośród całego tego strachu i terroru znajdzie się "Szkółka przetrwania" będąca subtelną i lekką wariacją na temat walki człowieka z siłami natury.


Dla uczestników preferujących znacznie mniej poważne podejście do kina Splat!FilmFest przygotował blok STRASZNIE ŚMIESZNE. Tam widzowie znajdą przede wszystkim czarne i błyskotliwe komedie. W perwersyjnie brzmiącym "Come to Daddy" Elijah Wood spróbuje naprawić relacje z ojcem i rozliczyć się z przeszłością, by ostatecznie odkryć kilka naprawdę szokujących prawd dotyczących jego życia i rodziny. Natomiast w "I ty możesz zostać mordercą" uroczy duet Fran Kranz ("Dom w głębi lasu") oraz Alyson Hannigan ("Buffy: Postrach wampirów") wyśmieje stereotypy kina kłutego i rąbanego, zabawią się z jego schematami oraz przedstawią znany motyw zamaskowanego mordercy z zupełnie innej perspektywy – a wszystko to z olbrzymią fanowską miłością do gatunku. W czasie festiwalu świetnie znany Jay (w towarzystwie Cichego Boba) znów będzie kontratakował – tym razem w produkcji "W tym szaleństwie jest metoda", gdzie Jason Mewes w zakręcony sposób spróbuje rozliczyć się ze swoją aktorską karierą. Będzie to również okazja, aby zobaczyć ostatnią rolę, w jaką wcielił się przed śmiercią Stan Lee.


Na festiwalu nie mogło zabraknąć niepowtarzalnego bloku noszącego wymowną nazwę WTF. W tym miejscu absurd osiąga poziom daleki od przyzwoitego. Twórca "Morderczej opony" powróci z historią o destrukcyjnej miłości do skórzanej kurtki z jelenia. "Deerskin" przy okazji jednak przedstawi niezwykle interesujący portret samotnego i załamanego człowieka, który próbuje nadać sens resztce swojego przemijającego życia – przede wszystkim będzie to jednak historia o niezwykle stylowej kurtce. Natomiast "Tam, gdzie trawa jest zielona" stanowi bezkompromisową, absurdalną do granic przyzwoitości i intensywnie pastelową satyrę amerykańskiego życia na przedmieściach.


Fani legendarnej TROMY również w tym roku znajdą coś dla siebie. "Mutant Blast" to zakręcona wariacja na temat apokalipsy zombie oraz nuklearnych mutacji, w której zobaczymy legendarny pojedynek humanoidalnego homara z ninja-delfinem. Nowością na festiwalu są bloki filmów fantastycznych oraz dokumentalnych.


W sekcji FANTASTYCZNIE na widzów czeka m.in. "Wiwarium" z Jessiem Eisenbergiem oraz Imogen Poots. Młoda para trafia do surrealistycznego i wyrwanego z naszej rzeczywistości osiedla mieszkaniowego, gdzie zostaje uwięziona w pułapce bez wyjścia, przy okazji doświadczając brutalnej lekcji dorosłego życia. Obok efektu dnia świstaka ("Niesamowicie krótki weekend") oraz bliskiego spotkania z obcymi ("Mroczne spotkanie") na uczestników czekają chyba najbardziej fantastyczne doświadczenie w historii kina – połączenie mrocznej twórczości Lovecrafta z zakręconymi aktorskimi popisami Nicolasa Cagea w "Color out of Space" oraz "Kosmiczne maszyny" – neonowa i wizualnie oszałamiająca kontynuacją teledysku "Turbo Killer".


W bloku DOKUMENTY znajdą się prawdziwe perełki dla fanów kina grozy. "Wspomnienia: Geneza Obcego" przedstawi narodziny kultowego Xenomorpha od pierwszego pomysłu na scenariusz, aż do momentu, gdy wyrwał się on z klatki piersiowej Johna Hurta. Natomiast w "Holokaust Deodato" twórca legendarnego "Cannibal Holocaust" opowie o swojej młodości, twórczości, spaghetti westernach i włoskim Bondzie oraz wpływie głośnego dzieła na jego życie i karierę.


Strasznie zapraszamy – będzie strasznie, absurdalnie, intensywnie i fantastycznie.


--


Więcej inforamcji znajdziecie na stronie splatfilmfest.com


Postaw mi kawę na buycoffee.to

Jeśli podobają Ci się zamieszone materiały albo chcesz po prostu wesprzeć jakoś działalność strony, będzie mi bardzo miło, jeśli dorzucisz się do kawy.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Najnowsze wieści