Vesper na 2020

05.01.2020 | facebook.com/WydawnictwoVesper | underluk

Vesper na 2020

Wydawnictwo Vesper zdradziło dwie nowe pozycje w katalogu, które w tym roku ukażą się ich nakładem.


--


"Let's Go Play At The Adams" Mendala W. Johnsona to powieść jakich mało w naszym katalogu. Niby horror, ale brak tu elementów nadprzyrodzonych. Nie ma potworów, kosmitów, przedwiecznych, demonów, wampirów... To powieść o złu, o złu w czystej postaci, którego korzenie sięgają najgłębszych pokładów naszej podświadomości. To książka o tym jak niewiele potrzeba by pękła cienka granica jaka dzieli człowieczeństwo od bestialstwa. Jak sprzyjające okoliczności budzą w nas uśpione demony.


Powstała w 1974 roku powieść bazuje na prawdziwej historii Sylvii Likens, opiekunki, która pada ofiarą dzieci którymi miała się zająć. Zostaje uwięziona i torturowana przez zwyrodniałych nastolatków. Brzmi znajomo? Tak, tę samą historię opisał kilkanaście lat później Jack Ketchum w "Dziewczynie z sąsiedztwa". Jednak to Johnson pierwszy wziął ją na warsztat. "Let's Go Play At The Adams" to wnikliwa analiza psychologiczna czynników, które kształtują wątłą nadbudowę moralną naszej cywilizacji. Wstrząsająca, brutalna, nieprzyjemna lektura, która stawia odwieczne pytanie o genezę zła. [za facebook.com/WydawnictwoVesper]


--


Według Grady'ego Hendrixa, pisarza ale też znawcy i teoretyka powieści grozy, trzy książki przyczyniły się do rozkwitu tego nurtu literatury gatunkowej i zapoczątkowały "Złotą Erę Horroru". Były to: "Dziecko Rosemary", "Egzorcysta" i "The Other". Dwa pierwsze tytuły - doskonale znane i rozsławione przez niezwykle udane ekranizacje kojarzy chyba każdy fan grozy, jednak "The Other" Thomasa Tryona, choć literacko nie gorszy od tych dwóch pozycji, i podobnie jak one przeniesiony na ekran filmowy (przez samego Roberta Mulligana, który nakręcił m.in. "Zabić drozda") nie doczekał się takiego uznania. Wydana w 1971 roku powieść, mimo relatywnie dużej popularności na początku lat 70., dziś jest praktycznie zapomniana. Nigdy nie ukazała się w Polsce, ale jak możecie się domyślić - zmieni się to w 2020 roku - po długich i żmudnych negocjacjach udało nam się bowiem podpisać umowę z właścicielem praw i już wkrótce rozpoczynamy prace nad tłumaczeniem.


Nastrojowy, niemal gotycki horror psychologiczny, absolutny klasyk literatury grozy


Słów kilka o fabule:


Rzecz dzieje się w urokliwych, sielskich krajobrazach wsi położonej na terenach Nowej Anglii w latach 30. XX wieku. Bohaterami powieści są nastoletni bliźniacy: Niles i Holland. Choć splątani niewytłumaczalną, niemal telepatyczną więzią, bracia diametralnie różnią się usposobieniem. Holland zdaje się być wcieleniem zła, jego zabawy stają się coraz mroczniejsze, wrażliwy i delikatny Niles - jest jego przeciwieństwem. Ich ojciec zginął w wypadku, matka popadła w chorobę psychiczną, na rodzinę spadają coraz to nowe nieszczęścia. Pozostawieni bez nadzoru chłopcy wiele czasu spędzają z babcią, z którą grają w surrealistyczną grę... [za facebook.com/WydawnictwoVesper]


 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Jeśli podobają Ci się zamieszone materiały albo chcesz po prostu wesprzeć jakoś działalność strony, będzie mi bardzo miło, jeśli dorzucisz się do kawy.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Najnowsze wieści