Całopalenie w kwietniu

20.03.2020 | vesper | underluk

Całopalenie w kwietniu

Całopalenie” Roberta Marasco to trzecia (po „Twierdzy” i „Chacie na krańcu świata”), propozycja wydawnictwa Vesper na kwietniowe wieczory.


Wydawca tak zachęca do zakupu:


Napisane w 1973 roku "Całopalenie" (org. "Burnt Offerings") Roberta Marasco to powieść, która pod względem literackim w niczym nie odbiega od najbardziej znanych powieści grozy tamtego okresu: "Dziecka Rosemary" czy "Egzorcysty" i przez znawców gatunku stawiana jest z nimi w jednym rzędzie. Na jej relatywnie niską popularność i rozpoznawalność wpływa kilka czynników, choć kluczowy wydaje się brak udanej i spektakularnej ekranizacji, jak miało to miejsce w przypadku dzieł Levina i Blatty'ego. Niemniej jednak sama powieść z jej nieśpiesznym tempem, powoli narastającą, duszną i klaustrofobiczną atmosferą, wspaniale zarysowanymi postaciami, grozą opartą na niedomówieniach i klimacie, a nie krwawych i brutalnych scenach, jest dziełem absolutnie kanonicznym, które koniecznie musi znaleźć się w biblioteczne konesera literackiego horroru. Także dziś, niemal pół wieku po premierze, oddajemy po raz pierwszy w ręce polskich czytelników tą niezwykłą powieść grozy. Powieść o nawiedzonym domu, która stała się inspiracją i dla "Amityville Horror" Ansona i dla słynnego "Lśnienia" Kinga. Książkę tłumaczył Bartosz Czartoryski, posłowie do niej napisał - specjalnie do polskiego wydania - Grady Hendrix. Za okładkę i ilustracje odpowiada Maciej Kamuda


--


Ben i Marian Rolfe mają już serdecznie dość ciasnego, dusznego mieszkania na Brooklynie, które podczas upalnego lata staje się wręcz nie do wytrzymania. Kiedy więc trafia się im okazja wynajęcia luksusowej rezydencji na północy stanu za jedyne 900 dolarów za cały wakacyjny sezon, po prostu nie mogą odmówić. Właściciele mają jednak nietypową prośbę: w odległym skrzydle budynku, za dziwnymi, misternie rzeźbionymi drzwiami mieszka starsza, bardzo skryta nestorka rodu Allardyce, a nowi lokatorzy, w ramach umowy wynajmu, muszą zobowiązać się do przygotowywania jej posiłków.
Okazuje się, że rezydencja kryje w swych zmurszałych progach tajemnicę, a tuż po wprowadzeniu się Rolfich w całym domu zaczynają dziać się niezrozumiałe i przerażające rzeczy. Małżeństwo szybko przekonuje się, że za okazyjną cenę letniej przygody przyjdzie im zapłacić bardzo wysoką cenę. Ich głowy coraz częściej zaczyna zaprzątać niepokojąca myśl: co tak naprawdę kryje się za tajemniczymi drzwiami?


--


Autor: Robert Marasco
Przekład: Bartosz Czartoryski
Posłowie: Grady Hendrix
Okładka i ilustracje: Maciej Kamuda
Wydawnictwo Vesper
format: 140x205 mm
stron: 320
oprawa twarda
ISBN 978-83-7731-349-7
EAN 97883773133497
cena detal. 44,90 zł


Pobierz fragment powieści: pdf


Całopalenie - Robert Marasco - okładka


 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Jeśli podobają Ci się zamieszone materiały albo chcesz po prostu wesprzeć jakoś działalność strony, będzie mi bardzo miło, jeśli dorzucisz się do kawy.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Najnowsze wieści