Premiera - Sprzedaliśmy dusze

17.06.2020 | vesper | underluk

Premiera - Sprzedaliśmy dusze

Choć tytuł tej książki brzmi jak dobry sposób by zyskać kasę na wakacje, nie robił bym tego. A „Sprzedaliśmy dusze” Grady’ego Hendrixa na pewno kupię.


--


Kris Pulaski, gitarzystka grająca przed laty w metalowym zespole Dürt Würk, próbuje dociec, dlaczego zespół się rozpadł, a wielką karierę zrobił tylko jeden z występujących w nim muzyków, Terry Hunt. W tym celu wyrusza w podróż po Ameryce, starając się dotrzeć do innych członków grupy, a w końcu do samego Terry'ego Hunta...


Sprzedaliśmy dusze łączy w sobie elementy horroru, thrillera oraz powieści społecznej i psychologicznej. Współczesna Ameryka ukazana jest jako rozdarta między cyniczną elitą, a masami, które dają sobą manipulować, i wyznawcami rozmaitych teorii spiskowych. W rozgrywce, jaka toczy się między bohaterami powieści, stawką są ich dusze, a także dusze kraju i świata.

„Ludzie sprzedają teraz dusze za cokolwiek. Za nowego iPhone'a. Za noc z seksowną sąsiadką. Nie ma przy tym żadnych fanfar czy cyrografów podpisywanych o północy. Czasem wystarczy jednym kliknięciem wyrazić zgodę na warunki umowy licencyjnej... Ludzie na ogół nie zwracają na to uwagi... Chcą tylko mieć to czy owo. Zatem sprzedają swoje dusze...


Życie bez duszy jest życiem pustym. Zapełniamy ziemię bezdusznymi miastami, trujemy się bezduszną muzyką.


Po usunięciu duszy zostaje dziura, którą staramy się wypełnić tym czy tamtym: internetem, teoriami spiskowymi, CNN-em, narkotykami, jedzeniem... To wieczny opętańczy głód, którego nie da się zaspokoić. To rana, która się nigdy nie goi. To sprzeczna z naturą potrzeba ciągłego konsumowania. Przez ten głód jesteśmy w pułapce, a tą pułapką stał się już cały świat...". (fragment książki)


GRADY HENDRIX — amerykański pisarz i scenarzysta. Jest autorem powieści Horrorstör, okrzykniętej przez National Public Radio jedną z najlepszych książek roku 2014. Po publikacji kolejnej powieści, My Best Friend's Exorcism, „Wall Street Journal" określił go jako „skarb narodowy". Książka Paperbacks from Hell, będąca przeglądem literackich horrorów z lat 70. i 80., zapewniła mu nagrodę Bram Stoker Award, a krytyk „New York Times Book Revew" uznał ją za źródło „najczystszej, choć chorej rozkoszy". Publikował też w pismach „Playboy", „Village Voice" i „Variety". Mieszka w Nowym Jorku.


--


I jeszcze słowo od wydawcy:


Grady Hendrix to jeden z "młodych wilków" współczesnej literatury grozy. Autor, którego na tle innych wyróżnia to, że do serca wziął sobie hasło, które przyświecać powinno każdemu początkującemu adeptowi pisarstwa: "Zanim napiszesz własną powieść, wpierw przeczytaj tysiąc innych". A przypuszczam, że Grady przeczytał ich jeszcze więcej - to wybitny znawca horrorów, o czym przekonać się mógł każdy kto przeczytał posłowia do wydanych przez nas ostatnio: "Twierdzy" Wilsona i "Całopalenia" Marasco. Ich autorem jest właśnie Hendrix, który zwrócił naszą uwagę almanachem "Paperbacks from Hell" , w którym przybliża czytelnikom historię literatury grozy lat 70. i 80. Ale nie tylko teorią człowiek żyje, Grady zajął się więc i pisaniem powieści - ma ich na koncie 4. "Sprzedaliśmy dusze" jest trzecią z kolei, ale pierwszą jaka ukaże się w Polsce. Opowiada historię kobiety w średnim wieku o swojsko brzmiącym nazwisku - Kris Pulaski, pracującej w dość podłym motelu, która po kolejnym traumatycznym upokorzeniu postanawia rzucić to wszystko w (nomen omen) diabły i zrobić coś w końcu ze swoim (przepraszam za wyrażenie) spieprzonym życiem. 20 lat wcześniej była bowiem gitarzystką stojącej u progu sławy i kariery hardrockowej kapeli Dürt Würk. Zespół jednak się rozpadł, jego członkowie rozjechali się po kraju i popadli w zapomnienie, poza wokalistą - Terrym Huntem, który założył nowy zespół i już wkrótce stał się najpopularniejszym rockmanem na świecie. Kris postanawia odnaleźć dawnych przyjaciół i odpowiedzieć sobie na pytanie: co poszło nie tak? Co właściwie stało się w odludnej chacie pewnej upiornej nocy, po której ich życie wywróciło się do góry nogami? "Sprzedaliśmy dusze" to w zasadzie powieść drogi, historia podróży w pogoni za niespełnionymi marzeniami, przy dźwiękach największych przebojów muzyki rockowej. Powieść o współczesnej Ameryce, o tym jak niewiele potrzeba by sprzedać swoją duszę i o tym, że to bynajmniej nie widniejący na okładce Szatan jest ich największym handlarzem. Proszę się nie bać demonicznej okładki, nawiązując stylem do subtelnej grozy uwielbianej przez autora "złotej ery horroru". Hendrix nie epatuje krwią, przemocą czy niepotrzebnym okrucieństwem.


--


SPRZEDALIŚMY DUSZE
Autor: Grady Hendrix
Przekład: Lesław Haliński
Ilustracje: Maciej Kamuda
Wydawnictwo Vesper
Stron: 368
Format: 140 x 205 mm
Oprawa twarda
ISBN 978-83-7731-348-0
Kod EAN 9788377313480
Cena detal.: 49,90 zł


Premiera: 17 czerwca


Sprzedaliśmy dusze - Grady Hendrix - okładka


 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Jeśli podobają Ci się zamieszone materiały albo chcesz po prostu wesprzeć jakoś działalność strony, będzie mi bardzo miło, jeśli dorzucisz się do kawy.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Najnowsze wieści