Vesper zapowiedział Pana ciemności

15.02.2021 | vesper | underluk

Vesper zapowiedział Pana ciemności

Wydawnictwo Vesper zapowiedziało, że pracuje nad polskim wydaniem książki „Pan ciemności” Roberta Silverberga. Mamy okładkę.


Wydawca o książce pisze tak:


"Lord of Darkness" to nigdy u nas nie wydana, mroczna powieść historyczna z elementami grozy. Fabuła książki oparta jest o przeżycia XVII-wiecznego angielskiego korsarza Andrew Battella (jest to postać autentyczna, zostawił po sobie pamiętnik), który ujęty i zniewolony przez Portugalczyków, przez ponad 20 lat służy im jako przewoźnik po afrykańskich rzekach. Brzmi znajomo? Powinno. Nieprzypadkowe jest tu podobieństwo tytułu do jednej z najsłynniejszych powieści Josepha Conrada - ale Silverberg przekracza w niej granice, do których dotarł Conrad w "Jądrze ciemności". Walczący o życie i wolność bohater, targany jest nieustannymi przeciwnościami losu. Powoli, dzień za dniem, rok za rokiem, przesiąka rzeczywistością jakże odmienną od cywilizacji, w której się wychował. Przychodzi mu zmierzyć się z kultem brutalnej siły, niewyobrażalnymi okrucieństwami, kanibalizmem. Rzucony w wir wydarzeń na które nie był gotowy, lawiruje między chrześcijaństwem a onieśmielającą manifestacją potęgi pogańskich bogów. Silverberg w sposób znakomity ukazuje ambiwalencję: czy świat Afryki wydaje się Anglikowi "fantastyczny" w swej nieopisanej grozie bo jest "tylko" inny, czy też rzeczywiście jest fantastyczny.... "nie z tej ziemi"?


Pan ciemności - Robert Silverberg - okładka

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Jeśli podobają Ci się zamieszone materiały albo chcesz po prostu wesprzeć jakoś działalność strony, będzie mi bardzo miło, jeśli dorzucisz się do kawy.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Najnowsze wieści