10.08.2022 | facebook.com/wydawnictwoix/ | underluk
Nakładem Wydawnictwo IX ukaże się „Là-bas” Jorisa-Karla Huysmansa.
--
„Là-Bas” (1891) to historia pisarza Durtala, który, znudzony pustką i wulgarnością współczesnego świata, szuka inspiracji w sztuce średniowiecza oraz zaczyna badać życie osławionego XV-wiecznego mordercy dzieci, Gillesa de Rais. Dzięki znajomościom w Paryżu, Durtal dowiaduje się, że satanizm nie jest tylko zapomnianą przeszłością, ale żywym kultem we Francji na przełomie wieków. Z pomocą swojej kochanki Madame Chantelouve rozpoczyna śledztwo w okultystycznym półświatku. Powieść wieńczy legendarny opis czarnej mszy.
--
„W głośnej powieści „Là-bas” z 1891 roku Joris-Karl Huysmans żongluje różnymi znaczeniami tytułowej formuły. Ten z pozoru łatwy do rozszyfrowania francuski zaimek odsyła bowiem do rozmaitych treści. Z jednej strony funkcjonuje w perspektywie horyzontalnej i wskazuje miejsce – „tam”, z drugiej zaś ukrywa w sobie również sens wertykalny – „tam, pod”, „tam, gdzieś niżej”. Drugie znaczenie, notowane przez niektórych leksykografów, wydaje się jeszcze bardziej interesujące – là-bas to „piekło” (l’enfer), miejsce przebywania zmarłych, ale również dziedzina Szatana, przeciwstawiona ziemskiemu życiu, czyli ici-bas, przestrzeni walki Dobra i Zła o ludzką duszę. W powieści widać zresztą wyraźnie dialektyczne napięcie między tym, co wysoko, a tym, co nisko. Jérôme Solal zwraca przy tym uwagę, że w „Là-bas” ruch w górę oznacza w rzeczywistości ruch w dół, czyli opadanie jest wznoszeniem, które z kolei staje się pogrążaniem. Główny bohater Durtal wspina się bowiem na wieżę paryskiego kościoła Saint-Sulpice, żeby w zaciszu mieszkania dzwonnika Carhaix zejść w głąb, là-bas. To tam przecież „pogrąża się” w dyskusjach na temat dziewiętnastowiecznego satanizmu, odkrywa tajniki czarnej magii, zdobywa informacje dotyczące astrologii i kabały. Bohater Huysmansa zostaje więc wyniesiony symbolicznie w górę, ku niebu, na które wskazuje kościelna wieża, nie myśli jednak o Bogu, lecz o jego przeciwieństwie – Szatanie. W ten sposób zejście là-bas dokonuje się podczas wspinaczki là-haut".
Joanna Mrowcewicz, „Między dwiema otchłaniami. Joris-Karl Huysmans w drodze od naturalizmu do naturalizmu mistycznego”. (2012)
--
Start przedsprzedaży planowany jest na koniec sierpnia.