Wydawnictwo IX zapowiada Là-bas

10.08.2022 | facebook.com/wydawnictwoix/ | underluk

Wydawnictwo IX zapowiada Là-bas

Nakładem Wydawnictwo IX ukaże się „Là-bas” Jorisa-Karla Huysmansa.


--


Là-Bas” (1891) to historia pisarza Durtala, który, znudzony pustką i wulgarnością współczesnego świata, szuka inspiracji w sztuce średniowiecza oraz zaczyna badać życie osławionego XV-wiecznego mordercy dzieci, Gillesa de Rais. Dzięki znajomościom w Paryżu, Durtal dowiaduje się, że satanizm nie jest tylko zapomnianą przeszłością, ale żywym kultem we Francji na przełomie wieków. Z pomocą swojej kochanki Madame Chantelouve rozpoczyna śledztwo w okultystycznym półświatku. Powieść wieńczy legendarny opis czarnej mszy.

--


„W głośnej powieści „Là-bas” z 1891 roku Joris-Karl Huysmans żongluje różnymi znaczeniami tytułowej formuły. Ten z pozoru łatwy do rozszyfrowania francuski zaimek odsyła bowiem do rozmaitych treści. Z jednej strony funkcjonuje w perspektywie horyzontalnej i wskazuje miejsce – „tam”, z drugiej zaś ukrywa w sobie również sens wertykalny – „tam, pod”, „tam, gdzieś niżej”. Drugie znaczenie, notowane przez niektórych leksykografów, wydaje się jeszcze bardziej interesujące – là-bas to „piekło” (l’enfer), miejsce przebywania zmarłych, ale również dziedzina Szatana, przeciwstawiona ziemskiemu życiu, czyli ici-bas, przestrzeni walki Dobra i Zła o ludzką duszę. W powieści widać zresztą wyraźnie dialektyczne napięcie między tym, co wysoko, a tym, co nisko. Jérôme Solal zwraca przy tym uwagę, że w „Là-bas” ruch w górę oznacza w rzeczywistości ruch w dół, czyli opadanie jest wznoszeniem, które z kolei staje się pogrążaniem. Główny bohater Durtal wspina się bowiem na wieżę paryskiego kościoła Saint-Sulpice, żeby w zaciszu mieszkania dzwonnika Carhaix zejść w głąb, là-bas. To tam przecież „pogrąża się” w dyskusjach na temat dziewiętnastowiecznego satanizmu, odkrywa tajniki czarnej magii, zdobywa informacje dotyczące astrologii i kabały. Bohater Huysmansa zostaje więc wyniesiony symbolicznie w górę, ku niebu, na które wskazuje kościelna wieża, nie myśli jednak o Bogu, lecz o jego przeciwieństwie – Szatanie. W ten sposób zejście là-bas dokonuje się podczas wspinaczki là-haut".


Joanna Mrowcewicz, „Między dwiema otchłaniami. Joris-Karl Huysmans w drodze od naturalizmu do naturalizmu mistycznego”. (2012)


--


Start przedsprzedaży planowany jest na koniec sierpnia.


Là-bas - Joris-Karl Huysman - okładka

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Jeśli podobają Ci się zamieszone materiały albo chcesz po prostu wesprzeć jakoś działalność strony, będzie mi bardzo miło, jeśli dorzucisz się do kawy.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Najnowsze wieści