Poznaliśmy program Splat!FilmFest 2022

29.09.2022 | Splat!FilmFest | underluk

Poznaliśmy program Splat!FilmFest 2022

Nad Polskę nadciąga właśnie huragan horroru, szaleństwa i dziwności. Festiwal najnowszego kina gatunkowego Splat!FilmFest wraca i jak zwykle nie bierze jeńców.


W programie prawie 30 najlepszych, najkrwawszych i najstraszniejszych filmów pełnometrażowych, jakie w tym roku wywoływały popłoch i panikę na światowych festiwalach. Strach zbliża się w tym roku wielkimi krokami do dwóch polskich miast: Warszawy i Wrocławia w dn. 26-30 października, a potem zagości też w sieci: edycja online Splat!FilmFest odbędzie się w 3-13 listopada.


Splat Film Fest - screen 1


Strach i terror


Fani niekontrolowanej makabry na pewno ucieszą się z powrotu Terrifiera, klauna-mordercy, przy którym Pennywise wygląda jak dziecinna igraszka. "Terrifier 2" (to polska premiera długo wyczekiwanego sequela) przeraża w uwielbianej przez festiwalowych widzów sekcji STRACH I TERROR. Nie jest to film dla tych, którzy mają słabe nerwy, bo po seansie można nabawić się koulrofobii. W tej flagowej sekcji festiwalu znalazły się m.in. takie perły jak: "Zalava" (irański horror, w którym najbardziej przeraża potęga zabobonów), "Czarne okulary" (po wieloletniej przerwie powrót mistrza giallo, Dario Argento), "Rodzinna kolacja" (austriacka perełka o pulchnej i zakompleksionej nastolatce), "Candy Land" (czerpiąca z tradycji kina exploitation krwawa historia o mordercy zabijającym grupę sex-workersów), "Saloum" (senegalska rewelacja, z której dumny byłby nawet Quentin Tarantino), "Świniobijca" (pełen przemocy i wynaturzenia film o kanadyjskim seryjnym mordercy ze świetną rolą Jake'a Buseya) czy "Svetlonoc" (nagrodzona na festiwalu w Locarno opowieść o współczesnych wiedźmach).


Spat Film Fest - screen 2


Strasznie śmieszne


Ale na Splat!FilmFest jest nie tylko potwornie, choć to specjalność festiwalu. Najlepszych dowodem na to jest sekcja STRASZNIE I ŚMIESZNIE, w której królują filmy przełamujące grozę czarnym jak głębia kosmosu humorem. W niej zobaczycie m.in. świetne "Cięcie!", w którym ekipa filmowa kręci niskobudżetową produkcję o zombie i staje się celem prawdziwych zombie (film otwarcia tegorocznego festiwalu w Cannes), pokręconą "Sissy" - o influencerce, która jedzie na wieczór panieński dawnej przyjaciółki, sprawy oczywiście szybko wymykają się spod kontroli, a krew leje strumieniami, oraz "Podano panią Campbell" - najnowsze dzieło zrealizowane pod szyldem wytwórni TROMA (z Lloydem Kaufmanem w jednej z ról).


Spat Film Fest - screen 3


WTF


W słynnej już sekcji WTF w tym roku Splat!FilmFest znów zaprezentuje filmy, które najlepiej skwitować można "WTF?". "Naszprycowani robakami" (jeden z najobrzydliwszych filmów tej edycji), "Niewiarygodne, ale prawdziwe" (najnowsze dzieło Quentina Dupieux, tym razem o podróżach w czasie), "Niania" (o mizoginie, który postanawia zostać feministą, a to wszystko w technicolorze) i wysmakowana estetycznie, utrzymana w tonacji pudrowego różu, kilka dni temu nagrodzona tytułem Najlepszego Filmu na Fantastic Fest "Pieta" (w reżyserii Eduardo Casanovy, który zadebiutował na Splat!FilmFest w 2017 r. świetnie przyjętymi "Ciałami").


Spat Film Fest - screen 5


Dokumenty


Rzeczywistość czasami jest dziwniejsza niż fikcja. Wspaniale widać to w sekcji DOKUMENTY, w której znalazł się film "I tak to się żyje na tej wsi". Opowiada historię, którą mogliby wspólnie napisać David Lynch i komicy z grupy Monty Pythona, tyle że wydarzyła się naprawdę. To opowieść o farmerze, który latami nagrywał domowe filmy. Co w tym dziwnego? Wszystko, są tu i sztuczne kościotrupy, i ciała zmarłych rodziców, i wariackie układy taneczne. Oprócz tego, Splat!FilmFest pokaże też dokumenty "Żyjąc z laleczką Chucky" oraz "Historia metalu i horroru". W obu filmach przed kamerą usiadły największe gwiazdy kina grozy i mocnej muzyki.


Spat Film Fest - screen 5


KULTOWE, KRÓTKOMETRAŻOWE I GOŚCINNY CYKL "NAJLEPSZE Z NAJGORSZYCH"


W programie także filmy krótkometrażowe, kultowa polska "Obróbka skrawaniem" z 2001 uznawana za pierwszy polski film gore czy gościnny pokaz w ramach cykluNajlepsze z Najgorszych”, na którym pokazany zostanie murowany hit, czyli "Ptakodemia 3", w której zabójcze oraz zabójczo animowane orły znów zaatakują ludzkość, a twórcy dobiją ekologicznym przesłaniem.


 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Jeśli podobają Ci się zamieszone materiały albo chcesz po prostu wesprzeć jakoś działalność strony, będzie mi bardzo miło, jeśli dorzucisz się do kawy.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Najnowsze wieści