Przypomnij sobie Magiczne Lata w księgarni

04.05.2012 | Papierowy Księżyc | underluk

Przypomnij sobie Magiczne Lata w księgarni

Już 16 maja nakładem wydawnictwa Papierowy Księżyc, na polskim rynku ukaże się powieść Roberta McCammona pt. "Magiczne lata".


Magiczne lata to kronika życia dwunastoletniego Cory'ego Mackensona, mieszkającego w miasteczku Zephyr w Alabamie.

Pewnego marcowego ranka Cory jest świadkiem tajemniczego wypadku: w głąb miejscowego jeziora stacza się samochód z zamkniętymi wewnątrz zmasakrowanymi zwłokami. Prześladowany myślą, że w jego wspaniałym Zephyr ukrywa się morderca, chłopiec postanawia zdemaskować sprawcę zbrodni. Nie dysponuje jednak żadnymi śladami, więc próbuje odnaleźć mordercę, analizując życie i zwyczaje mieszkańców swojego miasteczka.

Ogromną rolę w rozwikłaniu zagadki odegrają sny, które nawiedzają ojca Cory'ego – również świadka wydarzeń, oraz Damę – ponad stuletnią Murzynkę, uważaną przez miejscowych za kogoś w rodzaju czarownicy.

Jednak Magiczne lata to nie tylko zajmująca powieść sensacyjna i interesująca powieść grozy, ale także spostrzegawcza, pełna fantazji i uczucia opowieść o życiu i dojrzewaniu, umieszczona na tle fascynującego portretu Ameryki lat sześćdziesiątych XX-wieku.

Książka pełna jest dygresji na temat zmian cywilizacyjnych i kulturowych amerykańskiego południa, również dotyczących problemów segregacji rasowej, dzięki czemu prestiżowy magazyn Publishers Weekly w swojej recenzji napisał, że w Magicznych latach można odnaleźć najpełniej nakreślone charaktery południowej Ameryki od czasów Harper Lee i jej „Zabić drozda”.

Książka Roberta McCammona również jest już jednym z amerykańskich klasyków literatury, umieszczana w księgarniach na jednej półce razem z powieściami Steinbecka, Dickensa, Twaina czy Vonneguta.

Magiczne lata to jedna z tych powieści, do których sięgamy z łezką w oku, aby przypomnieć sobie jak piękne i niezapomniane emocje rodziły się w nas, gdy byliśmy młodzi.

Jak wyjątkowy był świat, gdy patrzeliśmy na niego naszymi młodzieńczymi oczami.

Najnowsze wieści