Wakacje z piekła rodem

21.06.2012 | 13th street universal | underluk

Wakacje z piekła rodem

Na wakacje kanał 13TH STREET Universal przygotował wakacyjny blok slasherów. Początek już 8 lipca od klasyka Wesa Cravena.


W ciepły letni wieczór dzwoni telefon. Tajemniczy głos po drugiej stronie słuchawki proponuje udział w szybkim quizie z wiedzy o horrorach. Jeżeli popełnisz błąd, czekać na ciebie będzie psychopatyczny morderca w białej masce. Tak zaczyna się seria filmów grozy w reżyserii Wesa Cravena pt. „Krzyk”. Aby uniknąć podobnej sytuacji warto włączyć w lipcowy niedzielny wieczór kanał 13TH STREET i zasięgnąć szybkich korepetycji w tematyce horrorów, slasherów i thrillerów. Stacja prezentuje dwa sequele słynnego horroru z lat 90tych – „Krzyk 2” i „Krzyk 3”, a także dalsze losy Laurie Strode (Jamie Lee Curtis) w kultowej serii „Halloween”.

Pierwsza część filmu „Krzyk” z 1996 przywróciła do życia gatunek potocznie zwany slasherem. Ich złoty okres przypadł w kinie na lata 80 i kiedy wydawało się, że wszystko już w tym temacie zostało dawno powiedziane, Wes Craven stworzył „Krzyk”- film, który nie tylko stał się jednym z największych kasowych przebojów lat 90, ale przeszedł także do historii gatunku.

Mieszanka zaskakujących zwrotów akcji, konsekwentnie budowane napięcie, a przede wszystkim żonglerka kliszami popkulturowymi uczyniły ten film jednym z najpopularniejszych horrorów wszechczasów. Craven czerpał pełnymi garściami z klasyków takich jak „Halloween”, „Carrie”, czy „Piątek trzynastego”. Sięgnął on do popularnego w konwencji slasherowej schematu, w którym to grupa związanych blisko z sobą osób staje się celem ataków psychopatycznego mordercy. Psychopata po kolei rozprawia się z kolejnymi osobami, aż do konfrontacji z tak zwaną final girl, najczęściej młodą dziewczyną, która w finale stawia czoło mordercy.

W sequelu „Krzyku” ponownie spotykamy, znaną z pierwszej części filmu final girl Sidney Prescott (Neve Campbell), która musi uporać się z demonami przeszłości. Pewna młoda para zostaje brutalnie zamordowana podczas premiery horroru pt. „Cios”. Film ten oparty jest na wydarzeniach z życia Sidney i jej przyjaciół, które śledziliśmy w pierwszej części serii. Okazuje się, że psychopatyczny zabójca z kina wzoruje się na mordercach z Woodsbooro, którzy zamienili życie grupki przyjaciół w piekło.

W trzeciej części horroru, pt. „Krzyk 3”, Prescott wybiera samotniczy tryb życia, aby odizolować się od traumatycznych wspomnień sprzed 3 lat. Niestety i tym razem będzie musiała walczyć ze złem ukrytym za maską napastnika-naśladowcy.

Koszmar Laurie Strode (Jamie Lee Curtis) miał się zakończył w 1978 roku, kiedy umknęła swojemu psychopatycznemu bratu, Michaelowi Myersowi, w pierwszej części „Halloween”. Po kilkunastu latach upozorowała własną śmierć, przyjęła nowe nazwisko i prowadzi spokojne życie w kalifornijskim miasteczku. Niestety – zło nie śpi. W noc Halloween jej prześladowca powraca. „Halloween – 20 lat później” to gratka dla fanów tego klasycznego slashera.

To nie był jednak koniec krwistej uczty Michaela. Doskonały horror doczekał się kolejnej części. 3 lata po wydarzeniach w Kalifornii Laurie Strode popada w depresję i zostaje zamknięta w zakładzie psychiatrycznym Grace Anderson Sanitarium. Akcja filmu „Halloween: Powrót” przenosi się do domu Mike’a Myersa, gdzie szóstka beztroskich studentów organizuje interaktywne reality show – prosto z posiadłości legendarnego mordercy. To nie może się skończyć dobrze.

„Krzyk 2”
premiera: niedziela, 8 lipca, godzina 22:00, powtórka w piątek, 13 lipca, godzina 23:00

„Krzyk 3”
premiera: niedziela, 15 lipca, godzina 22:00, powtórka w piątek, 20 lipca, godzina 23:00

„Halloween - 20 lat później”
premiera: niedziela, 22 lipca, godzina 22:00, powtórka w piątek, 27 lipca, godzina 23:00

„Halloween: Powrót”
premiera: niedziela, 29 lipca, godzina 22:00

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Jeśli podobają Ci się zamieszone materiały albo chcesz po prostu wesprzeć jakoś działalność strony, będzie mi bardzo miło, jeśli dorzucisz się do kawy.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Najnowsze wieści