Coś na progu #2

Numer: #2

Drugi numer „Coś na progu” trafił na rynek z lekkim poślizgiem, za to w większej objętości. Teraz to aż 104 strony wypełnione tekstami o grozie, kryminałach i opowieściach niesamowitych. Od razu przyznam, że ta odsłona wypada znacznie lepiej niż poprzednia. Wszystko wydaje się bardziej poukładane i podczas lektury nie miałem poczucia pewnego chaosu, jaki towarzyszył mi podczas lektury poprzedniego numeru.

Tym razem tematem przewodnim jest retro. Zaczynamy od tekstu Clive’a Barkera poświęconego Edgarowi Allanowie Poe, który skutecznie rozbudza apetyt. Autor „Kruka” powróci jeszcze w jednym teście, poświęconym jego tajemniczej śmierci, która do dziś pozostaje zagadką. Liczne teorie jego przedwczesnego odejścia nadal budzą kontrowersje. Kilka tekstów traktuje o steampunku. Dowiemy się o początkach tego gatunku, jego inspiracjach w muzyce oraz rozwojowi w dzisiejszej popkulturze. Nie zabrakło także interesującego artykułu o cieszącym się dziś popularnością grindhousie. Poznamy historię Vampirelli oraz początki literatury grozy w epoce młodej polski. Na lekcjach języka polskiego was tego nie nauczą.

Ponadto przyjrzymy się twórczości Raya Bradbury’ego, poznamy mroczniejszą i bardziej tajemniczą stronę Jima Hensona przejawiającą się w „Ciemnym krysztale” i „Labiryncie”, seriach jakże różnych od jego słynnych Muppetów. Przypomnimy sobie nieco zapomnianego Algernona Blackwooda, którego niektórzy stawiają w jednym rzędzie z Lovecraftem i Poe. Zapoznamy się także z twórczością Bentley’a Little’a oraz poznamy nieco lepiej samego autora. Nie zabraknie także wspomnień po Tomaszu Beksińskim, kultowej dla wielu postaci z naszego krajowego podwórka.

Poza tym jest komiks. Są felietony Marcina Wrońskiego i Bartosza Czartoryskiego. Jest spojrzenie na grozę z punktu widzenia Morta Castle’a. Nie brakuje recenzji gry planszowej „Znak starszych bogów” oraz ciągu dalszego wywiadu z medykami sądowymi. Tym razem wypowiedzą się oni dokładniej o oględzinach na miejscu zbrodni. Nie mogło także zabraknąć opowiadań i tym razem możemy posmakować pióra Jacka Ketchuma, Algernona Blackwooda, Marcina Rusnaka oraz Pawła Pollaka.

Fani kryminału znajdą dla siebie tekst o kontynuatorach przygód Sherlocka Holmesa oraz popularności kryminału w Rosji, gdzie wydaje się on silnym punktem tamtejszego rynku wydawniczego. A jako, że drugi numer „Coś na progu” poświęcony jest klimatom retro, nie mogło także zabraknąć przedstawicieli polskiego kryminału, osadzających swoje akcje w przeszłości. Warto też poczytać o złodziejach dzieł sztuki.

Generalnie ten numer magazynu podoba mi się znacznie bardziej niż jego poprzednik. Większa objętość zapewnia dłuższą lekturę. Teksty są treściwe, nie sprawiają wrażenia pisanych na szybko, a ich tematyka, choć różnorodna nie sprawia wrażenia chaotycznego zlepku przypadkowych artykułów. Może się przyzwyczaiłem, a może ktoś faktycznie lepiej przemyślał zawartość tego wydania. Zdecydowanie wartko kupić.

SPIS TREŚCI
Temat numeru
- Dobre złego początki – Edgar Allan Poe – Clive Barker
- Wiek pary, wiek lęku – Szymon Stoczek
- Dualizm i demony duszy, czyli fantastyka młodej polski – Joanna Kułakowska
- Steampunk – dźwięki wiktoriańskiej pary – Mateusz Wacyra
- Tajemniczy kosmos Raya Bradbury’ego – Paweł Klimczok
- Moda na retro – Kamil Dachnij
- Mroczny i tajemniczy Jim Henson – Norbert Nowak
- Cycki + kły = Vampirella? – Jan Wieczorek
- Algernon Blackwood – przebłyski wyższej prawdy – Mateusz Kopacz

Proza/Poezja
- H.P.L., Urna, Faun – Clark Ashton Smith
- Martwy dziki zachód – Jack Ketchum
- Nawiedzona wyspa – Algernon Blackwood
- Niezwykłe śledztwo doktora Junga – Marcin Rusnak
- Perfekcjonista – Paweł Pollak

Strefa kryminału
- Zabawa w Mocka – Renata Łukaszewska
- Na początku była zbrodnia – Agnieszka Papaj
- Sherlock Holmes i tajemnica Sztokholmu – Monika Samsel-Chojnacka i Rafał Chojnacki
- Sztuka kradzieży – kradzież sztuki – Zofia Urszula Kaleta
- Wywiad kryminalny: medyk sądowy na miejscu przestępstwa – oględziny – rozmawia Sebastian Zakrzewski

Varia
- Zagadkowa śmierć Poego – Ada Struś
- Mroczne dominium Bentleya – Przemysław Pieniążek
- Tomasz Beksiński – cień wampira – Marcin Dobrowolski

Strefa gier
- Przedwieczny, przecz! Recenzja gry Znak Starszych Bogów – Mateusz Pitulski

Esej/Felieton
- Definiując horror: dziewięć przemyśleń na temat grozy – Mort Castle
- Retromotywa – Marcin Wroński
- Koniec, który nigdy nie nadejdzie – Bartosz Czartoryski

Komiks
- Midnight City część pierwsza – Krzysztof Chalik

underluk

Jeśli podobają Ci się zamieszone materiały albo chcesz po prostu wesprzeć jakoś działalność strony, będzie mi bardzo miło, jeśli dorzucisz się do kawy.

Postaw mi kawę na buycoffee.to